Uzmanlar endişeli: Mutasyon Avrupa'da etkisi altına aldı sırada ABD mi var?

Tehlikeli bir koronavirüs varyantları başta Avrupa olmak üzere birçok ülkeye yayıldı. ABD'li uzmanlar ise nüfusa oranla ABD'nin büyük risk altında olduğunu belirterek, önümüzdeki birkaç ay boyunca insanları güvende tutabilmek için acilen ekstra güvenlik önlemleri alınması gerektiğini söylüyor.Epidemiyolog Michael Osterholm, CNN International'a yaptığı açıklamada, ilk kez İngiltere'de görülen B.1.1.7 varyantının daha bulaşıcı olduğunu, daha şiddetli hastalığa neden olabileceğini ve genç popülasyonları hızla etkilediğini söyledi. Son araştırmalar, türün daha ölümcül olabileceğini de öne sürüyor.

Osterholm, "Direnebilirsek ve şimdiden yaza kadar yeteri kadar aşı alabilirsek bunu gerçekten yenebiliriz ama biz sabırsızız" diyerek ABD'de varyantlara karşı acil önlem alınması gerektiğini belirtiyor.

Varyant halihazırda diğer ülkelerde tehlikeli artışları tetikledi. Sağlık yetkililerinin geçen ay varyantın hızla yayıldığını söylediği Fransa'da, Nisan ayından bu yana ilk kez 5000'den fazla COVID-19 hastası yoğun bakım ünitelerinde bulunuyor. Kanada'da bu tür, daha fazla enfeksiyona yol açarken yetkililer, gençler de dahil olmak üzere, yoğun bakımdaki hasta sayısının arttığını bildirdi.

Türkiye'de ise Sağlık Bakanlığı salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük vaka sayılarını bildirdi ve bu enfeksiyonların çoğu B.1.1.7 varyantından kaynaklandığı ifade edildi.

Sağlık yetkilileri, nüfusun büyük bir kısmı virüse karşı savunmasız kaldığı için ABD'nin de benzer bir yöne gidebileceğinden endişe ediyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nden alınan verilere göre, ABD'lilerin yalnızca yaklaşık % 16,1'i tamamen aşılandı. CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "ABD'deki salgının yörüngesi Almanya, İtalya ve Fransa da dahil olmak üzere, Avrupa'daki diğer birçok ülkeye benziyor" dedi.

"Ama o kadar da kötüye gitmesi gerekmiyor" diyen Osterholm ABD'nin B.1.1.7 varyantı yayılırken güvenlik önlemlerini kolaylaştıran tek ülke olduğunu kaydederek "Bu durum ABD'yi ne kadar açacağımıza bağlı olacak. Bir anlamda, mükemmel fırtınayı yaratıyoruz." dedi. Osterholm, bunun daha fazla can kaybı anlamına gelebileceğini sözlerine ekledi. 

Walensky de dahil olmak üzere ABD'de sağlık yetkilileri, ABD'lileri maske takmaya devam etmeye çağırdılar ve bazı eyaletlerin kritik bir zamanda çok hızlı açılmış olabileceğini belirttiler.

Pazartesi günü, Başkan Joe Biden eyalet valilerine maske takma kararını geri getirmeleri için bir talepte bulunarak "Bu siyaset veya politika malzemesi değil" dedi.

Bu ayın başlarında tüm eyalette maske kararını kaldıran Mississippi Valisi Tate Reeves, Twitter üzerinden Biden'a yanıt vererek "Bunu açıklığa kavuşturmama izin verin. Başkan Biden, Mississippi'nin rotasını tersine çevirmesini ve New York ile New Jersey'deki vakalar arttığı için bir maske takma kararını yeniden başlatılmasını istiyor. Hayır, teşekkürler Sayın Başkan" diye tepki gösterdi.

Ancak bu durumun eyaletlerde vakaların artmasına ve mutasyonun daha fazla yayılmasına sebep verebilir. Bu nedenle yetkililer ABD'de yurt dışından gelen turistler ve eyaletler arası seyahatler konusunda daha katı kuralların acil şekilde açılmasında ısrar ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS