Vice News tutuklamalarına Amerika'dan tepki

Vice News tutuklamalarına Amerika'dan tepki

Diyarbakır'da "teröre yardım" suçlamasıyla tutuklanan 3 Vice News çalışanı için yurtdışından tepki geldi. Amerikan kanalı "Türk hükümetinin muhabirlerimizi susturma çabalarını en güçlü şekilde kınıyoruz" açıklamasını yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı da ifade özgürlüğü ve bilgiye erişim vurgusu yaptı.

Diyarbakır'da "terör örgütüne bilerek yardım etmek" suçlamasıyla tutuklanan üç Vice News çalışanıyla ilgili yurtdışından tepki geldi. 


Amerikan kanalının Avrupa Haber Planlama Şefi Kevin Sutcliffe "Türk hükümeti üç Vice News gazetecisini korkutmak ve haberlerini sansürlemek için onlara 'terör örgütü adına çalıştıkları' şeklinde temelsiz ve yanlış suçlamalarda bulunmuşlardır. Haksız olarak gözaltına alınmadan önce bu gazeteciler Diyarbakır'daki olayları belgeleyip haberleştiriyorlardı. Vice News Türk hükümetinin bölgeden önemli haber akışı sağlayan muhabirlerimizi susturma çabalarını en güçlü şekilde kınar" dedi. 


Diyarbakır’da ABD haber kanalı çalışanları gözaltına alındı


İfade özgürlüğüne uygun eylem çağrısı


Konu abd Dışişleri brifinginde de gündemdeydi. Sözcü Mark Toner, ifade özgürlüğü ve bilgiye erişim hakkı vurgusu yaptı. Endişeleriyle ilgili Ankara'yı bilgilendirdiklerini ifade etti. İfade özgürlüğü ve adil yargılamanın her sağlıklı demokrasinin ana unsurları olduğuna dikkat çeken Toner, "Bunlar aynı zamanda Türk Anayasası ve Türkiye'nin AGİT ve uluslararası insan hakları yükümlülüklerinde de yer almaktadır. Türkiye'nin dostu ve NATO müttefiki olarak Türk hükümetini evrensel demokratik değerler olan adil yargılama, ifade özgürlüğü ve medya ve bilgiye erişme hakkı konusunda uygun eylemlerde bulunması çağrısı yapıyoruz" dedi. 


Uluslararası Af Örgütü ve Gazetecileri Koruma Komitesi'nden de çalışanları serbest bırakma çağrısı geldi. 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS