Virüs hangi ülkelere yayıldı, kaç kişi öldü? İşte haritalarla koronavirüste son durum

Çin'in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19) dünyayı alarma geçirdi. Son dakika haberine göre virüs dünya genelinde 80 binden fazla kişiye bulaştı. Salgında hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2.704'e ulaştı. İran'da ve İtalya'da büyük hızla ilerleyen koronavirüs hangi ülkelere yayıldı, son durum nedir? İşte haritalarla son bilgiler...İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde görülen koronavirüs tüm dünyada ürkütücü bir hızla yayılıyor. Çin dışındaki ülkelerde vaka ve ölümler artmaya başlarken vakada en fazla yükseliş İran'da görülüyor.

gisanddata.maps.arcgis.com adlı sitede yer alan anlık güncellemelere göre bugün itibariyle 80.289 vaka olduğu ve toplamda 2.704 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

İran'da ise koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 16'ya yükseldiği duyuruldu. Bu da an itibariyle İran'ı Çin'den fazla en çok ölümün görüldüğü ülke konumuna getirdi.
Çin'den sonra en fazla vakanın görüldüğü ülke ise 833 ile Güney Kore. Güney Kore'yi 157 ile İtalya, 147 ile Japonya, 89 ile Singapur, 74 ile Hong Kong, 35 ile Tayland ve ABD, 28 ile Tayvan, 22 ile Avustralya ve Malezya, 16 ile Almanya ve Vietnam, 13 ile BAE ve İngiltere, 12 ile Fransa, 9 ile Kanada, 3 ile Hindistan ve Filipinler, 2 ile Rusya ve İspanya, 1 vaka ile de Lübnan, Nepal, Kamboçya, İsrail, Belçika, Finlandiya, İsveç, Mısır, Irak, Bahreyn, Kuveyt, Afganistan ve Sri Lanka gibi ülkeler izliyor.

Gerçek zamanlı güncellemelerin yapıldığı sitede koronavirusün dünya üzerinde şu ana kadar 35 ülkeye yayıldığı görülüyor.

Verilere göre virüsün en hızlı yayıldığı ülkeler ise İran, Güney Kore ve İtalya.

İtalya’da koronavirüs (Covid-19) salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı bugün itibariyle 7'ye yükseldi.

Uzmanlar, solunum yoluyla bulaşan hastalıktan kendini koruması için mutlaka maske takılmasını öneriyor ve hasta olduğu düşünülen kişilere yaklaşılmamasını, ellerin mutlaka sık sık yıkanmasını tavsiye ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS