Virüs tehdidi altında yaşam: Şangay'daki Türk vatandaşı CNN TÜRK'e konuştu

Çin'in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının merkez üssü Hubei eyaletinde son 24 saatte can kaybında 242 artış oldu. Çin'in en büyük kenti Şangay'da yaşayan Türk vatandaşı Nurettin Akçay, son durumu CNN TÜRK canlı yayınında anlattı.Bugün, Xinhua ajansının haberine göre, eyaletteki son 24 saatte 14 bin 840 vaka tespit edildi, 242 kişi yaşamını yitirdi.

Eyaletteki toplam vaka sayısı da 48 bin 206 olarak belirtilirken, vaka sayısının hızla artmasının nedeninin Kovid-19’u teşhiste kullanılan yöntemlerin değişmesi olarak açıklandı. 

İLK KEZ AÇIKLANMADI
Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan ise salgının yayılmasından bu yana ilk kez ülke geneli koronavirüs salgın durumuna ilişkin açıklama yapılmadı ve bu durum da endişeye yol açtı.

Ancak, Çin'de salgın durumunu internet üzerinden anlık takip eden platformlardan "Ülke Geneli Yeni Tip Koronavirüs Salgını Anlık Gelişmeler" verilerine göre ülke genelindeki can kaybı 1368'e, toplam vaka sayısı ise 59 bin 883'e yükseldi. 

ŞANGAY'DA YAŞAYAN TÜRK VATANDAŞI CNN TÜRK'TE
Çin'in en büyük kenti Şangay'da yaşayan Türk vatandaşı Nurettin Akçay ise son durumu CNN TÜRK canlı yayınında anlattı. İşte Akçay'ın anlattıklarından öne çıkanlar:
"CENAZE İŞLEMLERİ KISITLANDI"

"Şangay'ın belirli bölgelerinde dışarı çıkma kartı olmadan ihtiyaçlarını karşılamak için dışarı çıkamıyorsunuz. Her evden bir kişi bu kartı göstererek dışarı çıkabiliyor. Virüs hızlı bir şekilde yayılıyor. Yerel yönetimler de virüsün yayılmasını önlemek için büyük çaba sarf ediyor. Normal hayatın pek çok adımı kısıtlanmış durumda. Örneğin cenaze işlemleri kısıtlandı, evlilik işlemleri kısıtlandı. Hatta evlilik törenleri tamamen durduruldu. Kimse evlenemiyor şu anda. Kamuya açık alanlarda insanların toplanmasına izin verilmiyor. Pazartesi itibariyle Şangay'da resmi tatiller sona erdi. Birçok işletme dükkanlarını açmaya başladı. Yavaş yavaş insanlar sokağa çıkmaya başladı ama hala Çin'in o kalabalık günleri yok. Okullar Şubat sonuna kadar tatil şu anda. Hatta tatilin daha da uzatılacağı belirtiliyor. Markete gidince ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz."

"Tam olarak bir karantina hali yok ama insanlar bu karantinayı kendi kendilerine uyguluyor. Şu anda Şangay dışından gelenlere 14 günlük karantina uygulanıyor. Bu süre geçtikten sonra dışarıya çıkabiliyorlar."

"YAVAŞ YAVAŞ ALIŞMAYA ÇALIŞIYORUZ"

"Bizler de yavaş yavaş alışmaya çalışıyoruz. Evde vakit geçirecek aktivitelerde bulunuyoruz. Film izliyoruz, ders çalışıyoruz, yemek yapıyoruz, ailelerimizle telefonda görüşüyoruz. Şu an bunları yapıyoruz. Ayrıca diğer Türk arkadaşlarla da görüşüyoruz. Şu ana kadar onlarda da sağlık anlamında bir problem yaşanmadı."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS