"Visa Pour l'image"da ilk kez bir Türk fotomuhabire ödül

"Visa Pour l'image"da ilk kez bir Türk fotomuhabire ödül

Fransa'nın Perpignan kentinde 27'ncisi düzenlenen, dünyanın en büyük haber fotoğrafçılığı festivali kabul edilen "Visa Pour l'image"da ilk kez bir Türk fotomuhabir, büyük ödülün sahibi oldu.

Anadolu Ajansının da bu yıl ikinci kez katıldığı ve stant açtığı festivalde, profesyonellere ayrılan haftanın son gününde ödül töreni düzenlendi.

Finale kaldığı Jerome Delay (AP), Daniel Berehulak (New York Times) ve Goran Tomasevic'i (Reuters) çekişmeli geçen oylamanın ardından geride bırakan Türk fotomuhabir Bülent Kılıç, "Türkiye sınırındaki Suriyeli sığınmacılar" konulu foto-röportajıyla "Visa D'or (Altın Vize)" ödülüne layık görüldü.

'O asker' ilk kez konuştu: 'Aklıma oğlum geldi'

AFP adına çalışan Kılıç, ödülünü alırken yaptığı konuşmada, göçmenlerin yaşadığı insanlık dramına dikkati çekti. Bodrum'da cansız bedeni kıyıya vuran küçük Aylan'ın fotoğrafının vicdanlarda açtığı yaraya işaret eden Kılıç, her şeye rağmen iyi bir gelecek için umudunu kaybetmediğini dile getirdi.Ödül töreninin ardından AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Kılıç, şunları kaydetti:

"Türkiyeli bir fotomuhabir olarak böyle bir ödüle layık görülmek beni çok mutlu etti. Visa Pour l'image, dünyanın en önemli haber fotoğrafı festivallerinden biri, hatta en önemlisi. Türkiye sınırındaki Suriyeli sığınmacılarla ilgili çalışmak bizim için yorucu bir tempo oldu. Sonunda World Press'te, ardından burada Perpignan'da ödüllendirilmek yorgunluğumuzu alıyor.

Onun dışında tabii ki bir görevimiz var, ülkemde ve dünyanın çeşitli yerlerindeki olayları duyurmak, insanlara krizleri, trajedileri, çekilen eziyetleri, katliamları anlatmak. O yüzden ödülümü alıp görevimin başına döneceğim."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS