Son Dakika

Viyana'da ABD, Rusya ve BM'den Suriye açıklaması

A A

14.11.2015 - 20:29 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye görüşmelerinde Suriyelilerin önderliğinde 6 ay içinde geçiş sürecini desteklediklerini, yeni bir anayasa taslağı hazırladıklarını, 18 ay içinde adil bir seçim yapılması konusunda anlaştıklarını ve kimin terörist kimin muhalif olduğunun belirleneceğini ve BM denetiminde bir ateşkesin uygulanacağını söyledi.

Viyana'da ABD, Rusya ve BM'den Suriye açıklaması

Kerry, ABD ve Rusya'nın ortak girişimiyle Avusturya'nın Başkenti Viyana'da Suriye'deki iç savaşa siyasi çözüm bulmak amacıyla başlatılan ve 17 ülke ve Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Arap Birliği temsilcilerinin katıldığı görüşmelerin ardından, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Suriye müzakerelerinin önemli noktaları

Kerry, konuşmasına Fransızca başlayarak, Paris'teki saldırılara ilişkin ABD'nin Fransa'nın yanında yer aldığını ve terörist grupların dünya üzerinden silinmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Viyana'daki Suriye toplantısında karar çıktı

IŞİD'in bölgedeki şiddet ve çatışmalar azaltılmadan yenilemeyeceğini ifade eden Kerry, Esad'ın geleceği konusunda taraflar arasında hala görüş ayrılıkları yaşadıklarını ancak iki hafta önceki görüşmelere göre önemli bir ilerleme kaydettiklerini söyledi.

Viyana'da Suriyelilere kendi düşüncelerini dayatmak için toplanmadıklarını belirten Kerry,"Suriye rejimi ve Suriyeli muhaliflerin temsilcileri ile BM öncülüğünde görüşmelere başlama konusunda anlaştık... Suriyelilerin önderliğinde 6 ay içinde geçiş sürecini destekliyoruz. Yeni bir anayasa taslağı hazırlıyoruz...18 ay içinde adil bir seçim yapılması konusunda anlaştık... Bu siyasi süreci BM denetiminde bir ateşkesin izlemesi gerekiyor ve bu da kimin terörist kimin olmadığının belirlenmesine yardımcı olacak. IŞİD ve El-Nusra kesinlikle terörist kategorisinde yer alıyor" dedi.

Lavrov: "Rusya, IŞİD ile mücadelede uluslararası koalisyonla koordine olmaya hazır"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Rusya'nın IŞİD ve diğer terör örgütleriyle mücadelede ABD'nin başında olduğu uluslararası koalisyonla koordine olmaya hazır olduğunu bildirdi.

Rus Bakan, şu açıklamayı yaptı:

"Rusya'nın IŞİD ve diğer terör örgütlerine karşı attığı adımları ABD'nin yönettiği uluslararası koalisyonla koordine etmeye hazır olduğunu birkez daha dile getirdi. Bunu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Türk basınına verdiği röportajda ifade etti."

Putin, Rus ve Türk basınına yaptığı açıklamalarda, Moskova'nın IŞİD ile mücadelede uluslararası koalisyonla daha sıkı askeri koordine kurmayı planladığını, fakat tepkilerin yetersiz olduğunu bildirdi.