Viyana'daki Suriye toplantısında karar çıktı

Viyana'daki Suriye toplantısında karar çıktı

Viyana'daki Suriye toplantısında 4 ülkenin bakanları istişarenin sürmesine karar verdi. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "ABD, Suudi Arabistan, Rusya ve Türkiye dışişleri bakanları 30 Ekim'de yeniden bir araya gelebilir" dedi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Suriye'nin geleceğine ilişkin gelecekte yapılacak toplantılara İran ve Mısır'ın da dahil edilmesini istediklerini bildirdi.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen Suriye toplantısına Türkiye, ABD, Rusya ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları katıldı.

Sona eren toplantıdan Suriye'deki sorunlara ilişkin toplantıların devam etmesi kararı çıktı.

Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'nun temsil ettiği toplantıda Suriye'nin durumu değerlendirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "ABD, Suudi Arabistan, Rusya ve Türkiye dışişleri bakanları 30 Ekim'de yeniden bir araya gelebilir" dedi.

Görüşmelere devam

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Viyana'da yapılan Suriye görüşmelerinin ardından yaptığı açıklamada, Rusya ile Esad'ın siyasi geleceği konusunda fikir ayrılıklarının sürdüğünü ancak görüşmelere devam edeceklerini bildirdi.

ABD, Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan dışişleri bakanlarının, Suriye'deki iç savaşa siyasi çözüm bulma çabaları çerçevesinde Viyana'da yaptıkları "dörtlü görüşme" tamamlandı.

Hotel Imperial'de yapılan ve yaklaşık iki saat süren görüşmenin ardından gazetecilere kısa açıklamada bulunan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı el-Cubeyr, Rusya ile bazı konuda görüş ayrılıklarının sürdüğünü ancak görüşmelere devam edeceklerini söyledi.

El-Cubeyr, "Beşar Esad'ın iktidardan ayrılması, bunun zamanlaması konusunda bazı görüş farklılıkları devam ediyor. Görüşmelere ve danışmalara, belki de daha fazla ülkenin katılımıyla devam etme konusunda anlaştık. Bu şekilde Suriye konusunda ilerleyebilmek için bir konsensüse ulaşıp ulaşamayacağımızı görebileceğiz" diye konuştu.

Suriye'de siyasi çözüm çabalarının Cenevre bildirisi temelinde olması gerektiğini vurgulayan El-Cubeyr, şunları kaydetti: "Hepimiz, toprak bütünlüğünü sağlamış, terörden arındırılmış, tüm Suriyelilerin eşit haklara sahip olacağı demokratik bir Suriye için çalışma konusunda hemfikiriz. Bu konuda hiçbir görüş ayrılığı yok. DAEŞ ile Suriye'deki ve bölgedeki terörizmle mücadele etmenin önemi ve gerekliliği konusunda da hemfikir olduk."

Lavrov: İran ve Mısır da dahil edilsin

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'nin geleceğine ilişkin gelecekte yapılacak toplantılara İran ve Mısır'ın da dahil edilmesini istediklerini bildirdi.

Lavrov, Viyana'da Suriye konulu dışişleri bakanları toplantısı sonrasında Rus gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'nin geleceğine ilişkin gelecekte yapılacak toplantıların daha geniş katılımlı olmasını talep ettiklerini söyledi.

Toplantıda görüşmelerin sürdürülmesine karar verdiklerini belirten Lavrov, Suriye içerisindeki diyalogun başlamasından sonra bu sürecin dış destekle devam ettirilmesinden emin olmak istediklerini kaydetti.

Suriye krizini çözüm çabalarında İran ve Mısır'ın da yer alması gerektiğini ifade eden Lavrov, "Önümüzdeki dönemde yapılacak görüşmeler, bizim altını çizdiğimiz bölgedeki İran ve Mısır'ı da içine alan daha kapsamlı bir formatta olmalıdır" dedi.

Sinirlioğlu, toplantının ardından Lavrov ile görüştü

Öte yandan Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Viyana'daki "Suriye" Toplantısı sonrasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü. Sinirlioğlu ile Lavrov, toplantının gerçekleştirdiği Hotel Imperial'da
bir araya geldi. Basına kapalı yaklaşık yarım saat süren görüşme sonrası açıklama yapılmadı. Görüşmenin ardından Bakan Sinirlioğlu, Türkiye'ye dönmek üzere otelden ayrıldı.

Dışişleri Bakanlığı'dan açıklama

Bu arada Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, bugün 4 ülke dışişleri bakanlarının Viyana'da yaptığı toplantı sonrası yaptığı değerlendirmede; "Bugün Viyana'da yapılan toplantıda, bu ilke ve hedefler zemininde siyasi bir çözümün nasıl hayata geçirilebileceği ve Cenevre Bildirisi'nde öngörülen geçiş sürecinin nasıl başlatılıp uygulanabileceği üzerinde durulmuş; bu bağlamda bazı yeni fikirler değerlendirilmiştir? Bu toplantıda gündeme gelen konuların Suriye muhalefeti ve konuyla ilgili diğer taraflarla istişare edilmesi, bilahare önümüzdeki hafta yeni bir toplantı düzenlenmesi öngörülmektedir" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS