Yapışık ikizleri sanal gerçeklik ayırdı

Yapışık ikizleri sanal gerçeklik ayırdı

Yapışık ikizleri sanal gerçeklik ayırdı

Brezilya’da başları yapışık doğan ikizler, sanal gerçeklik ortamındaki tekniklerden yararlanılarak yapılan ameliyatla ayrıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Üç yaşındaki Bernardo ve Arthur Lima, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde, İngiliz doktorlarının katılımıyla Ameliyat edildi. Brezilyalı hekimler, Londra’daki Great Ormond Street Hastanesi doktorlarının talimatları doğrultusunda hareket etti. Aylardır ikizlerin Sanal Gerçeklik projeksiyonlarını kullanarak teknikler deneyen Brezilyalı ve İngiliz cerrahlar onları ayırmayı başardı. Ameliyatın masraflarını karşılayan “Gemini Untwined” adlı sivil toplum kuruluşunun kurucusu Noor ul Owase Jeelani, ilk defa farklı iki ülkedeki cerrahların ‘aynı sanal gerçeklik odasında’ birlikte çalışıp ameliyat yaptıklarını söyledi. Jeelani, bunu bir “Uzay Çağı İşi” olarak nitelendirdi.

OPERASYON 27 SAAT SÜRDÜ

Şimdiye kadar yedi kez ameliyat olan ikizlerin son operasyonu tam 27 saat sürdü. 100 kişilik ekibin görev yaptığı ameliyata kendisi de giren Jeelani şunları söyledi: “Mükemmel bir şey. Çocukları herhangi bir riske sokmadan anatomiyi görüp cerrahi müdahale yapmak süper. Cerrahlar için ne kadar rahatlatıcı bir şey olduğunu düşünün. Bu ameliyatlar günümüzdeki en zor ameliyatlardan. Sanal gerçeklikten faydalanarak yapmak gerçekten Mars’a insan göndermek gibi.” Ameliyattan birkaç gün sonra buluşturulan, el ele tutuşan Ikizler altı aylık rehabilitasyon süresi geçirecek.

Batan gemiden çıkan altın tuğla

Batan gemiden çıkan altın tuğla