Yaptırımların hedefinde Putin’in yakın çevresi var

Yaptırımların hedefinde Putin’in yakın çevresi var

Yaptırımların hedefinde Putin’in yakın çevresi var

Rusya’nın Ukrayna topraklarını işgal etmesiyle başlayan savaş 3. ayına yaklaşırken, Batı dünyasının Putin'i ve sevdiklerini hedef alan karşı hamlelerine de her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Yaptırımların hedefindeki listede oldukça dikkat çekici kişiler var. Milliyet'ten Oğuzcan Atış, yaptırım kıskacında öne çıkan isimleri kaleme aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Savaşın başından bu yana Ukrayna’ya askeri destek veren ülkeler arasından kısa süre içinde sıyrılan ve siyasi açıdan da Rusya’yı baskı altına almayı hedefleyen İngiltere, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın çevresine uyguladığı yaptırımları genişletiyor. Son yapılan açıklamalarla birlikte Putin’in eski aile üyelerine de yaptırım uygulanmasına karar verildi. Hali hazırda binlerce şirketi ve yüzlerce kişiyi kapsayan yaptırım listelerine yeni dahil olan isimler ise oldukça dikkat çekici. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, yaptırımların Rusya Devlet Başkanı Putin’in çevresinde bulunan aile üyelerini, arkadaşlarını ve elit kişilerin işlerini istikrarsızlaştırmayı amaçladığını söyledi. İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Putin’in çevresindeki kişilerle birlikte yaşadığı lüks yaşamın mercek altına alındığını ve bu kişiler üzerinden oluşturulan finansal ağın çökertilmesinin hedeflendiğini belirtti. Truss, "Ukrayna galip gelene kadar Putin'in saldırganlığına yardım ve yataklık eden herkese yaptırım uygulamaya devam edeceğiz" diye de ekledi.

Batı dünyası tarafından Putin’in yakın çevresini hedef alan yaptırımların, Putin üzerinde baskı oluşturması ve Ukrayna krizini çözüme ulaştırması hedefleniyor. Vladimir Putin’in resmi olarak bilinen varlıklarını St. Petersburg şehrinde bulunan bir daire, Sovyetler Birliği üretimi iki klasik araba ve küçük bir garaj oluşturuyor. Rusya liderinin çevresindeki kişiler üzerinden gerçek servetini gizlediği de söylentiler arasında. Putin’in yakın çevresinde bulunan arkadaşı Arkadiy Rotenberg'in sahip olduğu 1 milyar dolarlık 'saray' ve 566 milyon sterlinlik bir yatın gerçek sahibinin Putin olduğu iddia ediliyor.

KABAEVA VE ESKİ FIRST LADY DE LİSTEDE

İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Vladimir Putin’in yakın arkadaşlarına ve çevresindeki seçkinlere güvendiğini belirtti. Yaptırım uygulanacak kişiler arasında Vladimir Putin’in bir süredir ilişki yaşadığı iddia edilen eski olimpiyat jimnastikçisi Alina Kabaeva da bulunuyor. Kabaeva’nın uzun süredir Rusya lideri ile ilişki içinde olduğu ve ikilinin 4 çocuğu olduğu iddia ediliyor. Bir İngiliz yetkili de Putin ve Kabaeva arasında bir ilişki olduğuna dair raporlar bulunduğunu ve raporlarda ikilinin çocuk sahibi olduğuna yönelik bilgiler olduğunu belirtti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Alina Kabaeva, uzun süredir özel bir medya şirketinde yöneticilik yapıyor. Şu an medya patronu olarak bilinen Kabaeva, daha önce Rusya parlamentosunda vekillik yapmış ve çok tartışılan 'Dima Yakovlev' olarak bilinen düzenlemenin kanunlaşmasında önemli rol oynadığı iddia edilmişti. Bu düzenlemeyle birlikte, Rus yetimlerinin ABD vatandaşları tarafından evlatlık alınması yasaklanmış ve bu durum Batı dünyası tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Öte yandan Vladimir Putin’in 2013 yılında boşandığı eski eşi Lyudmila Shkrebneva’nın da yaptırım uygulanacak kişiler listesine alınmasına karar verildi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Shkrebneva’nın Vladimir Putin ile boşandıktan sonra devlete ait kuruluşlar üzerinden maddi kazanç sağladığını aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İngiliz yetkililer, Putin’in aile üyeleri üzerinden Rusya’ya yaptırım uygulayacak yabancı sermayedarlar ile bağlantı kurduğunu, Putin’in kuzenlerinin de bu finansal ağda başrol oynadığını belirtti. Bu durumun önünde geçilmesi için Vladimir Putin’in görevlendirdiği iddia edilen kuzenleri Igor Putin ve Mikhail Putin’in yaptırım listesine dahil edileceği duyuruldu.

ABLA-KARDEŞ TAKİP EDİLİYOR

Geçtiğimiz ay ABD ve İngiltere, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline yönelik bir dizi yeni yaptırım açıklamıştı. Alınan kararlar çerçevesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kızları ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un aile üyelerinin de yaptırım listelerine dahil edilmesine karar verilmişti. ABD'li yetkililer, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Putin'in mal varlığının çoğunun aile üyeleri üzerine olduğuna inanıyoruz ve bu yüzden onları hedef alıyoruz. Putin'in oligarklar ve ailesi aracılığıyla mal varlığını ABD mali sistemine sokmuş olabileceğine inanmamız için birçok neden var."

Maria ve Katerina, Putin'in boşandığı eşi Lyudmila'dan olan kızları. Çift 1983'te evlendiğinde, Putin KGB (Sovyetler Birliği'nin istihbarat ve gizli servisi) ajanı olarak görev yapıyordu, Lyudmila Shkrebneva ise hosteslik yapıyordu. Rusya liderinin büyük kızı Maria Vorontsova’nın endokrin (iç salgı bezleri) sistem üzerine uzmanlaşmış bir akademisyen olduğu biliniyor. Çocuklardaki "bodur büyüme" vakaları üzerine bir kitabı bulunan Vorontsova, Moskova'daki Endokrinoloji Araştırma Merkezi'nde kayıtlı araştırmacılardan biri.

BBC Rusça servisi, yaptığı araştırmada Vorontsova'nın büyük bir tıp merkezi inşa etmeyi planlayan bir şirketin ortağı olduğunu ortaya çıkarmıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Vorontsova'nın "Kremlin'den milyarlarca doların sağlandığı, devlet fonuyla yürütülen genetik araştırma programları yönettiğini, bu programların doğrudan Putin tarafından denetlendiğini" açıklamıştı.

Putin'in küçük kızı, 35 yaşındaki Katerina Tikhonova ise ablasına göre çok daha göz önündeydi. 2013'teki uluslararası bir dans yarışmasında, partneriyle birlikte 5'inci oldular. Katerina aynı yıl, Putin'in çok eski bir arkadaşının oğlu olan Kirill Shamalov'la evlendi. Kirill Shamalov 2018'de, Rusya'nın enerji sektöründeki rolünden ötürü ABD'nin yaptırım uyguladığı isimler arasına girdi. ABD Hazinesi Shamalov'un mal varlığının "evliliğin ardından ciddi şekilde arttığını" tespit edilmişti. Çiftin evliliklerini sonlandırdığı iddia ediliyor. Katerina Tikhonova da şu an ablası gibi hem akademisyen hem de iş kadını. 2018'de Rusya devlet medyasında kısa da olsa boy göstermiş ve nöroteknoloji hakkında konuşmuştu.