Yemen'de müzakereler öncesinde ateşkes ilan edildi

Yemen'de müzakereler öncesinde ateşkes ilan edildi

İç savaşın Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun da saldırısıyla bir insanlık dramı halini aldığı Yemen'de ateşkes ilan edildi. Ateşkes kararı, BM'nin 18 Nisan'da Kuveyt'te müzakerelere başlayacak olan tarafları iyi niyet göstergesi olarak davet etmesiyle alındı.

Birleşmiş Milletler'in (BM) 18 Nisan'da Kuveyt'te yapılması planlanan müzakereler öncesi Yemen'de taraflara iyi niyet göstergesi olarak yaptığı ateşkes çağrısı karşılık buldu. Yemen'de ilan edilen ateşkes yürürlüğe girdi.


İran Yemen'e savaş gemisi yolladı


Ateşkes yürürlüğe girdi


Yerel kaynakların bildirdiğine göre, ateşkesin devreye girmesiyle başkent Sana'nın yanı sıra Marib, El-Cevf ve Hacca iline bağlı Midi ilçesindeki çatışmalar durdu. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyondan da ateşkese uyulacağı duyuruldu.


Yemen'deki Yahudiler gizli operasyonla İsrail'e getirildi


Suudi Arabistan: "Ateşkese uyacağız"


Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre, koalisyon tarafından yapılan açıklamada, "Yemen Cumhurbaşkanı Hadi'nin talebine karşılık ve Suudi Arabistan'ın meşru hükümet ile Husiler arasında kapsamlı ateşkes sağlanması için sarf ettiği çabalar gözetilerek" gece yarısı itibariyle başlaması beklenen geçici ateşkese uyulacağı belirtildi.


AP'den Suudi Arabistan'a silah ambargosu çağrısı


Hadi'nin ateşkes talebi metninin yer aldığı açıklamada, ateşkesin bu gece yarısı başlayacağı ve 18 Nisan'da Kuveyt'te başlayacak müzakerelerin sonlanmasından bir gün sonra 12.00'de biteceği ifade edildi.


Açıklamada, ateşkesin uzatılması halinde Yemen hükümetinin bunu koalisyona bildireceği ve Husilerin ateşkesi ihlal etmeleri durumunda da koalisyonun buna karşılık verme hakkını saklı bulundurduğu kaydedildi.


Suudi Arabistan, Yemen'de görme engelliler merkezini vurdu


Ateşkesi ihlal iddiaları


Ancak ateşkesi ihlal haberleri de geldi. Cumhurbaşkanı Hadi yanlısı Halk Direniş Güçleri'nden ateşkesin Taiz'de 7 defa ihlal edildiği ileri sürüldü. HDG, ateşkesin yürürlüğe girdiği ilk yarım saat içerisinde Taiz'de Yemen ordusu ve HDG güçlerinin kontrolündeki bölgelerin Husiler tarafından bombalandığını iddia etti. Marib kentinde de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine bağlı hava savunma kuvvetlerinin, Husilerin attığı bir balistik füzeyi havada imha ettiği belirtildi.


BM: 'Milyonlarca Yemenli evlerini terk etti'


Kuveyt'teki müzakerelerde 5 konu ele alınacak


BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild Şeyh Ahmed, daha önce yaptığı açıklamada, müzakerelerin, geri çekilme, silahların teslimi, güvenlik düzenlemeleri, siyasi çözüm ile mahkum ve tutukluların serbest bırakılması için bir komite kurulmasıyla birlikte 5 konu üzerinde yürütüleceğini bildirmişti.


İlk tur görüşmeler İsviçre'de yapılmıştı


Yemenli taraflar arasındaki müzakerelerin birinci ve ikinci turu BM gözetiminde İsviçre'de gerçekleşmiş ancak görüşmeden ilerleme sağlanamamıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS