Son Dakika

"Yolcu uçağı roketten manevrayla kurtuldu"

A A

09.11.2015 - 00:15 Son Güncelleme:

İddiaya göre, Ağustos ayında Londra'dan Mısır'ın Şarm el Şeyh kentine giden bir İngiliz yolcu uçağı Mısır hava sahasında karşılaştığı bir roketten manevra yaparak kurtuldu.

"Yolcu uçağı roketten manevrayla kurtuldu"

Dünya, Mısır'da bombalı saldırı sonucu düştüğünden şüphelenilen Rus yolcu uçağının şokunu yaşarken; tüyler ürperten bir haber de İngiltere'den geldi. İddiaya göre, Ağustos ayında Londra'dan Mısır'ın Şarm el Şeyh kentine giden bir İngiliz yolcu uçağı Mısır hava sahasında karşılaştığı bir roketten manevra yaparak kurtuldu.

İngiliz yayın kurumu BBC'nin haberine göre, Ağustos ayında Mısır'ın Şarm el Şeyh kentine 189 yolcu taşıyan İngiliz yolcu uçağının yaklaşık bin fit yükseklikte bir roketle karşılaştığı ve pilotun ani bir manevra ile yolcuları kurtardığı iddia edildi. UçağınLondra'nın Stansted havaalanından kalkan "The Thomson" şirketine ait bir uçak olduğu belirtildi.

Konuya ilişkin olarak İngiliz hükümetine dayandırılan açıklamada uçağın Mısır hava sahasında karşılaştığı roketin "hedeflenmiş bir saldırı değil, rutin bir askeri tatbikat ile ilişkili" olduğu belirtildi.

Mısırlı yetkililerin ise roket atışının İngiliz yolcu uçağına yakın mesafeden geçtiği yönündeki açıklamaların "doğru olmadığını" belirttiğine yer verildi.
Rus havayolu şirketi Kogalimavia'ya (Metrojet) ait Airbus A321 tipi uçak 31 Ekim'de, havalandıktan kısa bir süre sonra 17'si çocuk, 217 yolcu ve yedi mürettebatıyla Mısır'ın Sina Yarımadası yakınlarında düşmüştü.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın, Mısır'ın Şarm el Şeyh kenti ile karşılıklı uçuşları askıya alma kararının ardından, Kızıldeniz kıyısındaki şehirde mahsur kalan 3 binden fazla kişinin tahliye edildiği, diğerlerinin tahliyesi için ise çalışmaların sürdüğü bildirmişti.