"YPG liderleri Menbiç'i terketti"

"YPG liderleri Menbiç'i terketti"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Menbiç yorumuna ABD'den yanıt geldi. "Menbiç'te PYD var, YPG var. Menbiç'e gideceğiz" diyen Erdoğan'a yanıt veren ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Cook üst düzey YPG liderlerinin Menbiç ilçesinden ayrıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Fırat Kalkanı operasyonuna ilişkin, yaptığı "Menbiç'te PYD var, YPG var. Menbiç'e gideceğiz" açıklamasına ABD'den cevap geldi. ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Peter Cook, Suriye'de üst düzey YPG liderlerinin Menbiç ilçesinden ayrıldığını bildiklerini belirtti.


Sözcü Cook, Pentagon'daki günlük basın toplantısında Menbiç'teki son durumu ve Türkiye'nin bölgeyle ilgili adımlarını değerlendirdi. Türkiye'nin DEAŞ'la ilgili kaygılarını anladıklarını ve YPG konusunda da Ankara ile devamlı iletişim halinde olduklarını söyleyen Cook, "Türkiye'nin dile getirdiği endişeleri anlıyoruz" dedi.


"Şu anda Menbiç'te YPG unsuru var mı?" sorusunu yanıtlayan Cook, "YPG'nin lider kadrosu Fırat'ın doğrusuna daha önce geçmişti. Şu an Menbiç'te bölgeyi DEAŞ tehdidinden koruyan yerel güçler bulunuyor" diye konuştu. "Yerel unsurlar" arasında YPG militanlarının olup olmadığına ise, "Menbiç'teki her bir kişinin durumunu ve nereden geldiğini yüzde yüz kesinlikte söyleyemem" değerlendirmesinde bulundu.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS