Yunanistan krizinde anlaşma sinyali

Yunanistan krizinde anlaşma sinyali

Yunanistan'ın Euro Bölgesinde kalma ihtimali yükseldi. Yunanistan ay sonuna kadar Uluslararası Para Fonu'na (IMF) 1. 7 milyar Euro'luk borç dilimini ödeyemez ve kreditörlere yeni kemer sıkma paketi üzerinde anlaşamazsa temerrüde düşecek. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunan hükümetinin masaya koyduğu önerilerle ilerleme kaydedildiğini ifade etti, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Junker "Çözüme her zamankinden daha yakınız" dedi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise, "Artık top Avrupada" diyerek ellerinden geleni yaptıklarının sinyalini verdi.

Yunanistan'ın umutlu bekleyişi sürüyor. 30 Haziran'a kadar IMF'ye 1.7 milyar Euro'luk borç taksidini ödeyemez ve kreditörlerle yeni yardım anlaşması imzalayamazsa temerrüde düşecek olan Yunanistan için dün umutlar yeniden yeşerdi.


Kreditörlerle aylardır yürütülen sonuçsuz müzakerelerin ardından, komşu son şansını yeni bir tedbir paketi sunarak kullandı.


Yunanistan’ın Euro’dan çıkması Türkiye’yi nasıl etkiler?


Tam 4 saat süren müzakerelerin ardından basının karşısına geçen AB liderleri, Yunanistan'ın önerdiği son kemer sıkma paketini olumlu buldu, bu hafta içi bir anlaşmaya varılabileceğinin sinyalini verdi. Bu konuda en net konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Junker'di, "Çözüme hiç olmadığımız kadar yakınız" dedi.


Yunanistan için karar günü...


Avrupa Birliği ve Euro Bölgesinin lokomotifi Almanya'nın Başbakanı Angela Merkel ise, görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini ancak daha üzerinde durulacak çok madde olduğunu dile getirdi. Merkel, "Tüm taraflar Yunanistan'ın Euro Bölgesinde kalmasını istiyor. Yunanistan'ın masaya koyduğu öneriller belirli bir ilerleme anlamına geliyor, ancak zamanımız dar ve daha yapılacak çok işimiz var" diye konuştu.


Fransa Yunanistan'ın euro bölgesinde kalmasını istiyor


AB liderleri zirvesinden sonra tüm gözlerin çevrildiği Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da Euro Grubuna sundukları son tekliften sonra "Artık top Avrupada" dedi. Çipras, "Müzakerelere birkaç gün daha devam etmek zorundayız. Çünkü geçici bir çözüm değil, kapsamlı ve sürdürülebilir bir çözümden yanayız. Sunduğumuz tekliften sonra normalde AB yetkililerinin bize karşı sarfettiği bir cümleyi kullanmak istiyorum, 'artık top Avrupalı liderlerin sahasında" ifadelerini kullandı.


Küresel piyasalar, AB Liderler Zirvesi'ne odaklandı


Peki Yunanistan 7,2 milyar Euro'luk son yardım dilimini alıp IMF'ye olan kredi taksidini ödeyebilmek için Avrupa Birliği ve kreditörlere ne vaadlerde bulundu? Atina'nın son kemer sıkma paketi, belirli ürünlerdeki KDV oranının yüzde 13'den yüzde 23'e çıkarılması, yıllık geliri 30 bin Euro'nun üzerinde olan Yunanlardan "dayanışma vergisi" alınması ve yılda 500 bin Euro'dan fazla kar eden şirketlerden yüzde 12 ek vergi alınmasını içeriyor.


Yunanistan ve kreditörlerin anlaşması için en erken tarih, Euro Bölgesi Maliye Bakanlarının toplanacağı Çarşamba günü olarak gözüküyor. Maliye Bakanlarının toplantısında netice alınamazsa, karar Perşembe ve Cuma günü biraraya gelecek AB liderleri toplantısına kalacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS