Zelenski duyurdu: "Lyman kenti Rus işgalcilerden tamamen temizlendi"

Zelenski duyurdu: "Lyman kenti Rus işgalcilerden tamamen temizlendi"

Zelenski duyurdu: "Lyman kenti Rus işgalcilerden tamamen temizlendi"

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusunda ilhak ettiği Donetsk bölgesindeki Lyman şehrinden çekildiğini duyurmasının ardından yaptığı açıklamada, "Lyman kenti Rus işgalcilerden tamamen temizlendi" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta sekizinci aya girilirken, şiddetli çatışmalar yaşanmaya devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya tarafından ilhak edilen Donetsk bölgesindeki Lyman şehrinin tekrar Ukrayna'nın hakimiyetine geçtiğini duyurdu. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Zelenski, "Saat 12.30 itibariyle Lyman kenti Rus işgalcilerden tamamen temizlendi. Savunmacılarımıza teşekkür ederim" dedi.

RUSYA, ÇEKİLDİĞİNİ DUYURMUŞTU

Rusya, Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk bölgesinde yer alan Lyman şehrinden askerlerini çektiğini duyurmuştu. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Lyman'da 5 bin Rus askerinin Ukrayna ordusu tarafından kuşatılması riski nedeniyle çekilme kararı alındığı bildirilmişti. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, askerlerin daha avantajlı hatlara çekildiğini belirtmişti.

LYMAN'IN ÖNEMİ

Rusya, Mayıs ayı sonlarında Lyman şehrini ele geçirdikten sonra şehri asker konuşlandırma ve mühimmat tedariki için önemli bir lojistik merkezine dönüştürmüştü. Şehir aynı zamanda Ukrayna'nın doğu ve kuzeydoğusundaki Donetsk, Luhansk ve Harkov bölgelerini birbirine bağlayan önemli bir demiryolu merkezi olarak stratejik öneme sahip. Ukrayna'nın, Lyman'da yeniden kontrol sağlaması, 24 Şubat'taki işgalin başlamasından bu yana Rusya'nın "en kötü askeri yenilgilerinden biri" olarak belirtiliyor.

 

İNGİLTERE:  SİYASİ GERİLEMEYİ TEMSİL EDİYOR

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna’daki duruma ilişkin yayınladığı istihbarat raporunda, dün Ukrayna’nın ilerleyişi karşısında Rus güçlerinin Donetsk bölgesinde yer alan Lyman’dan geri çekildiği ve geri çekilme sırasında ağır kayıplar yaşamış olabileceği belirtildi. Raporda, “1 Ekim 2022'de Donetsk bölgesinde yer alan Lyman'daki Rus gücü, Ukrayna'nın ilerleyişi karşısında geri çekildi. Lyman, muhtemelen Rusya'nın Batı ve Orta Askeri Bölgeleri’nin personeli eksik unsurları ve gönüllü olarak seferber edilmiş yedek birlikleri tarafından savunuluyordu. Rus güçleri muhtemelen şehirden çıkışta hala Rusların elinde olan tek yol boyunca geri çekilirken ağır kayıplar verdi” denildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya'nın savunmasını pekiştirmeye çalıştığı bölgede Siversky Donets Nehri üzerinden geçen önemli bir yolu kontrol etmesi nedeniyle Lyman’ın operasyonel olarak önem arz ettiği belirtilen raporda, “Rusya'nın Lyman'dan çekilmesi, Lyman’ın, Rusya'nın sözde 'kurtarmayı' amaçladığı ve yasadışı bir şekilde ilhak etmeye çalıştığı Donetsk bölgesinde yer aldığı göz önüne alındığında önemli bir siyasi gerilemeyi temsil ediyor. Geri çekilme, üst düzey yetkililer tarafından Rusya'nın askeri liderliğine yönelik bir kamu eleştirisi dalgasına yol açtı. Yasadışı olarak işgal edilmiş topraklarda daha fazla toprak kaybı, bu kamusal eleştirinin yoğunlaşmasına yol açabilir ve kıdemli komutanlar üzerindeki baskıyı artırabilir” ifadelerine yer verildi.

 

Son dakika! Zelenski: Ukrayna hızlandırılmış prosedürle NATO üyeliği için başvuruyor...

Son dakika! Zelenski: Ukrayna hızlandırılmış prosedürle NATO üyeliği için başvuruyor...