Zika'nın cinsel ilişkiyle bulaştığı tespit edildi

Zika'nın cinsel ilişkiyle bulaştığı tespit edildi

Hamile kadınlara bulaşması durumunda bebeklerin beyin gelişimini engelleyen Zika virüsünün ilk kez cinsel yolla bulaştığı tespit edildi. ABD'li yetkililer Teksas eyaletinde bir kişinin cinsel ilişki yoluyla Zika virüsünü kapmış olabileceğini açıkladı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, Teksas eyaletine bağlı Dallas kentinde, bir kişiye cinsel ilişki yoluyla Zika virüsü bulaştığını açıkladı. Zika virüsünün yaygın olduğu bir ülkeyi ziyaret eden biri ile cinsel ilişki yaşayan kişiye Zika virüsü bulaştığı, adı açıklanmayan kişinin, hastanede tedavi altında olduğu belirtildi.

Bu, virüsün ilk kez cinsel yolla bulaştığı vaka olması nedeniyle önemli. Teksas'ta bu olay dışında 7 Zika vakasının daha yaşandığına vurgu yapıldı.Diğer yandan virüs İrlanda'da da görüldü. Güney Amerika'dan dönen iki kişi bu virüse yakalanmış olarak İrlanda'ya döndü. Virüs daha önce Avrupa'da görülmüştü.


Dünya Sağlık Örgütü'nden 'Zika' için acil durum ilanı


Öte yandan, virüs Avustralya'ya da ulaştı. Karayipler seyahatinden Avustralya’ya dönen iki kişide Zika virüsü tespit edildi. Yeni Güney Galler Eyaleti (NSW) Bulaşıcı Hastalıklar Sağlık Müdürü Dr. Vicky Sheppeard, yaptığı açıklamada, Karayipler’den Sydney’e dönen biri kadın, iki Avustralyalı'da Zika virüsüne rastlandığını belirtti. Paniğe gerek olmadığını vurgulayan Sheppeard, "NSW’de enfeksiyonu yayacak bir araç olmadığını biliyoruz" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS