Zimbabve’de sıtma salgını

Zimbabve’de sıtma salgını

Zimbabve, Afrika’nın doğu bölgesini vuran Dineo Kasırgası ve Güney Afrika’da yaşanan yoğun yağış sebebiyle sıtma salgınıyla mücadele ediyor.

Zimbabve Today gazetesinin haberine göre bu yıl 151 kişi sıtma sebebiyle hayatını kaybetti. Habere göre ölü sayısının artması bekleniyor.


Zimbabve Sağlık ve Çocuk Bakımı Departmanı, geçtiğimiz iki ay içerisinde 89 bin 261 sıtma vakasının görüldüğünü, 151 kişinin de hayatını kaybettiğini belirtti.


Güney Afrika Kalkınma Topluluğu’ndan sağlık bakanları geçtiğimiz hafta salgınla savaşmak için stratejiler geliştirmek için toplandı.


Doğu ve Gney Afrika Sıtmayla Savaş Derneği Bölge Koordinatörü Kaka Madambo Sunday Mail gazetesine verdiği ropörtajda esas stratejinin hastalığı sınır kapılarında durdurmak olduğunu söyledi.


Ulusal Sıtma Programı Direktörü Joseph Mberi, sıtma hastalığının bu yıl daha çok görüleceğini söyleyerek ekledi, “Bu yıl yağan şiddetli yağmurlar sivrisinek sayısının artmasına yol açtı, bu da daha fazla sıtma hastalığı demek oluyor.” dedi.


Mberi bazı kiliseleri sıtma hastalarını mucize tedavilerle kandırdığını söylerek, “Hükümetin elinde yeterli sayıda ilaç var, tek ihtiyacımız hastaların mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde hastanelere başvurması.” dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS