İcra dosyası sorgulama nasıl yapılır? | e-Devlet icra takibi

İcra dosyası sorgulama nasıl yapılır? | e-Devlet icra takibi

İcra dosyası sorgulama işlemi artık e-Devlet'te! Pek çok işlemin online olarak gerçekleştirilebilmesini sağlayan e-Devlet Kapısı yeni hizmetlerle genişliyor. Çok sayıda vatandaş tarafından gerçekleştirilen işlemlerden biri olan icra dosyası sorgulamasının e-Devlet'ten yapılabilmesi ile birlikte artık herkes istediği anda sorgulamasını yapabiliyor. Peki icra dosyası sorgulama nasıl yapılıyor? İşte e-Devlet'ten icra takibi hakkında merak edilenler...

e-Devlet Kapısı pek çok hizmetin online olarak gerçekleştirilebilmesini sağlarken, sürekli yeni hizmetler eklenen sistemin kapsamı da giderek genişliyor. Son olarak e-Devlet'e beş yeni hizmet daha eklendi. Eklenen hizmetler ise; Dernek Sorgulama, İcra Dosyası Sorgulama, İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması, Doğum Yardımcı Başvuru Sonucu Sorgulaması ile Tarihçeli Yerleşim Yeri ve Adres Belgesi Sorgulama oldu. Yurt içi mahkemelerde adına açılmış bir icra dosyası olup olmadığını öğrenmek isteyenler bu işlemler arasında yer alan İcra Dosyası Sorgulama hizmeti sayesinde istediği anda bu sorguyu yapabiliyor ve adına olan dosyaları listeleyebiliyor.

İcra Dosyası Sorgulama nasıl yapılır?

Bu işlemi e-Devlet'ten yapmak için öncelikle turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş için T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanabilirsiniz. Eğer bir e-Devlet şifresine sahip değilseniz öncelikle bu işlemi yapmanız gerekiyor. Sisteme giriş yaptıktan sonra iki farklı şekilde bu hizmete ulaşmanız mümkün olacaktır. İlk seçenek arama kısmına yararlanmak istediğiniz hizmetin adını yazmaktır. Eğer hizmetin sistemdeki adını bilmiyorsanız ikinci seçeneği kullanabilirsiniz; bu kez e-Hizmetler'e tıklayın. Ardından Adalet başlığına tıklayın. Burada Adalet Bakanlığı hizmetleri listelenecektir.

Sorgulama yapmak için tıklayın

Bu listede Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı (UYAP) Hizmetlerini göreceksiniz. İcra Dosyası Sorgulama hizmeti bu başlık altında yer almaktadır. Buraya tıkladığınızda eğer adınıza açılmış bir dosya varsa bunlar listelenecektir. Aksi halde ise "Adınıza açılmış ya da müdahil olduğunuz bir dava kaydı bulunamamıştır" yazısını göreceksiniz.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS