Mezuniyet Belgesi sorgulama nasıl yapılır? | e-Devlet

  1. eDevlet
Mezuniyet Belgesi sorgulama nasıl yapılır? | e-Devlet
Mezuniyet Belgesi sorgulama nasıl yapılır? | e-Devlet

Mezuniyet Belgesi sorgulama işlemi e-Devlet kapsamında yer alıyor. Önceleri ihtiyaç duyulması halinde mezun olunan kurumlara gitmenizi gerektiren Mezuniyet Belgesi sorgulama işlemi için artık sadece e-Devlet şifrenizi kullanarak sisteme girmeniz yeterli... Peki en fazla kullanılan uygulamalardan biri olan Mezuniyet Belgesi sorgulama nasıl yapılır? İşte detaylar...

Dijitalleşen çağla birlikte artık pek çok işlem internet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Bunlar arasında devlet kurumlarında yapılan işlemler de artık yerini aldı. Önceleri kurumlara giderek alınan belgeler artık e-Devlet'ten alınabiliyor. Bu sayede hem işler kolaylaşmış oluyor, hem de vatandaşlar zamandan tasarruf ediyor. Bu işlemlerden biri de mezuniyet belgesi sorgulama işlemi oldu. isteyen herkes diplomasına bir kaç tıkta ulaşabiliyor. Peki e-Devlet mezuniyet belgesi sorgulama nasıl yapılır?

e-Devlet'ten mezuniyet belgesi sorgulama

e-Devlet üzerinden işlem yapabilmek için öncelikle T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek sisteme giril yapın. Ardından sayfanın sağ üst köşesinde yer alan arama kısmına "Mezuniyet Belgesi Sorgulama" yazarak arama yapın. Arama sonucunda yapmak istediğiniz işlem karşınıza çıkacaktır. Bu işleme tıkladığınızda mezuniyetinize dair bilgileri (Mezun olunan üniversite, fakülte, program ve bunların yanında diploma notu ve mezuniyet tarihi) görebilirsiniz. Ardından dilerseniz sayfada yer alan "Belge Oluştur" butonuna tıklayarak mezuniyet belgenizin çıktısını alabilirsiniz.

e-Devlet şifresi nasıl alınır?

Bu ve bunun gibi işlemleri e-Devlet Kapısı'ndan yapabilmek için daha önce de bahsettiğimiz gibi bir e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer henüz bir şifre sahibi değilseniz, PTT Merkez Müdürlüklerine giderek şahsen başvuru ile T.C. kimlik numaranızın bulunduğu bimliğinizi ibraz ederek şifre alabilirsiniz.

Şifreyi ilk aldığınızda işlem masrafı olarak sizden 2 TL tahsil edilecektir. Eğer şifrenizi kaybederseniz bu kez PTT'den alınacak her şifre için 4 TL işlem masrafı alınmaktadır.

Öte yandan yurt dışında yaşayan vatandaşlar ise elçilik ve konsolosluklardan ücretsiz olarak e-Devlet şifre temin edebilmektedir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS