10 İle Bölünebilme Kuralı Nedir? 10 İle Kalansız Bölünebilme Kuralları...

10 İle Bölünebilme Kuralı Nedir? 10 İle Kalansız Bölünebilme Kuralları...

10 İle Bölünebilme Kuralı Nedir? 10 İle Kalansız Bölünebilme Kuralları...

Matematikte bölme ve bölünebilme konusunun bilinmesi birçok sorunun çözümünde kolaylık sağlamaktadır. 10 ile bölünebilme kuralında ise bir sayının 10 sayısıyla kalansız bir şekilde bölünebilmesi için birler basamağındaki sayının 0 olması gerekmektedir. Sayının birler basamağında 0'dan farklı bir rakam olması durumunda ise sayının kalanlı bir şekilde bölünebileceğini söylemek mümkün olmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

10 ile Bölünebilme Kuralı Nedir?

10 ile bölünebilme kuralına göre bir sayının 10 ile kalansız bir şekilde bölünebilmesi için, sayının birler basamağında yer alan sayının 0 olması gerekmektedir. Sayının kaç basamaklı olduğu önemli değildir. Sadece sayının son basamağında yer alan rakama bakarak 10 ile kalansız bir şekilde bölünmesinin mümkün olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

10 ile Kalansız Bölünebilme Kuralları

10 ile kalansız bölünebilme yapabilmek için bazı kurallar bulunmaktadır. Bir sayının 10 ile kalansız bir şekilde bölünebilmesi için sayının son basamağında yer alan rakamın 0 olması gerekmektedir. Bir sayının 10 ile bölünebilmesi için son basamağında yer alan rakam 0 olmalıdır. 7430 sayısının 10 ile bölümünün kalansız olduğu söylenebilir. Çünkü sayının birler basamağında bulunan sayı 0'dır. Bu nedenle 10 ile bölümünden kalanının da 0 olduğu söylenebilir.

10 ile Kalanlı Bölünme

Bir sayının 10 ile kalanlı bir şekilde bölünebilmesi için sayının son basamağının sıfırdan farklı olması gerekmektedir. Bir sayının son basamağında hangi sayı bulunuyorsa 10 ile bölümünden kalanda o olmaktadır. Örnek vermek gerekirse 2014 sayısının 10 ile bölümünden kalan 4 olmaktadır. Çünkü 2014 sayısında birler basamağında yer alan rakam 4'tür. 2023 sayısının 10 ile bölümünden kalan ise 3 olmaktadır.

Her zaman bir sayının 10 ile bölümünden kalan birler basamağında bulunan sayı olmaktadır. Birler basamağında bulunan sayının sıfır olması durumunda ise bölme işlemi kalansız bir şekilde gerçekleşmektedir.