2020 Üniversiteler ve liseler açılacak mı? Üniversiteler 1 Ekim'de mi ?

2020 Üniversiteler ve liseler açılacak mı? Üniversiteler 1 Ekim'de mi ?

Koronavirüs süreci devam ederken okulların açılıp açılmayacağı merak ediliyor. 2020 Eğitim ve öğretim tarihlerinin ne olacağı gün geçtikçe en çok araştırılan konulardan bir tanesi olmaktadır. Öğrenciler ve veliler 2020 yılında okulların ne zaman açılacağını merak ederken Milli Eğitim Bakanlığı 2020-2021 eğitim öğretim takviminin 31 Ağustos’ta başlayacağını duyurmuştu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise yaptığı açıklamalarda okullarının durumunun salgının seyrine göre değişeceğini belirtmişti. Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tavsiyelerine göre okulların durumu da netleşecek. İşte ‘Okullar ne zaman açılacak? Liseler ne zaman açılacak 2020? Üniversiteler uzaktan eğitim mi?’ gibi soruların yanıtları.

Öğrenciler, veliler ve eğitim görevlileri okulların 2020 yılında açılıp açılmayacağı ile ilgili bilgileri araştırıyor. Koronavirüs döneminde okulların açılıp açılmayacağı konusunda henüz kesin bir bilgi yok. Fakat Kabine Toplantısında bu konunun gündeme geleceği söylenmişti. Peki okullar 2020 yılında ne zaman açılacak? 31 Ağustos’ta hangi okullar açılacak? İşte lise ve ilkokulların açılış tarihi.

Okullar 2020 yılında ne zaman açılacak? Liseler açılacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı, 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı çalışma takvimini 81 ile gönderdi. Genelge de yazan bilgilere göre eğitim ve öğretim yılının birinci dönemi 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü başlayacak. Liselerin de bu tarihte açılması planlanıyor. Okul öncesi eğitim ile ilkokul 1. Sınıfa başlayacak öğrenciler için okul zili 31 Ağustos’ta çalacak ve 4 Eylül 2020’ye kadar uyum eğitimleri gerçekleştirilecek.

Üniversiteler açılacak mı?
Üniversitelerin ne zaman açılacağı henüz belirlenmedi. Bazı üniversiteler yüksek lisans eğitimini uzaktan ilerletmeyi düşündüğünü açıkladı. Üniversitelerin açılıp açılmayacağı ile ilgili bilgiler için YÖK'ten açıklama beklenmektedir. 

Prof. Dr. Saraç, yeni eğitim yılı konusunda, "Henüz krizin gelecek eğitim yılı ile ilgili etkilerinin ne olacağını net olarak göremiyoruz. Tabii ki dileğimiz bir an önce yüz yüze eğitime geçebilmektir. Ancak Covid-19 pandemisindeki güncel verileri ve bilimsel çalışmaları takip ederek dünyanın pek çok ülkesinde, uzaktan eğitimin gelecek eğitim yılında da devam edebileceğini gözlemlemekteyiz" açıklamasını yapmıştı. 

Üniversiteler 1 Ekim'de mi açılacak?
YÖK Başkanı Saraç, "Bugün itibariyle üniversitelerimizin eğitim öğretim takvimlerini 1 Ekim sonrasında başlayacak şekilde planlamalarını istedik." dedi.
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS