9 İle Bölünebilme Kuralı Nedir? 9 İle Kalansız Bölünebilme Kuralları...

9 İle Bölünebilme Kuralı Nedir? 9 İle Kalansız Bölünebilme Kuralları...

9 İle Bölünebilme Kuralı Nedir? 9 İle Kalansız Bölünebilme Kuralları...

Sayıların birbirine bölünmesi sırasında pratiklik sağlayacak olan bazı kurallar bulunmaktadır. Bölme ve bölünebilme kurallarını bilerek hangi sayıların 9 rakamı ile kalansız bir şekilde bölünebileceğini bulmak veya 9 ile bölümünden kalanı bulmak mümkün olabilmektedir. Bir sayının 9 ile bölümünden kalanı bulabilmek için öncelikli olarak 9 ile bölünebilme kurallarının öğrenilmesi gerekmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

9 ile Bölünebilme Kuralı Nedir?

Bir sayının 9 ile bölünmesiyle kalanın ne olduğunu öğrenmek için 9 ile bölünebilme kuralının bilinmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bir sayının 9 ile bölümünden kalanı bulabilmek için sayının 9'a bölünerek denenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda pratik bir şekilde yapılabilmesi için ise 9 ile bölünebilme kuralının uygulanması gerekmektedir.

9 ile bölünebilme kuralı aslında 3 ile bölünebilme kuralıyla benzerlik göstermekte olan bir kuraldır. 9 ile bölünebilme kuralında bir sayının tüm basamaklarında yer alan rakamların toplamının 9'un katı olması durumunda sayı 9'a tam bölünebilmektedir. 9 ile bölünebilme kuralının uygulanması özellikle soru çözümlerinde zamandan tasarruf edilmesine kolaylık sağlamaktadır.

9 İle Kalansız Bölünebilme Kuralları

9 ile bölünebilme kuralının bilinmesi, bir sayının 9 ile bölümünden kalanı hesaplamak için kolaylık sağlamaktadır. Bazı sayılar yüksek basamak sayısına sahip olabilmektedir. Bu durumda sayının 9'a bölünerek kalanını bulmak zor olabilmektedir. Basamak sayısı fazla olan sayılarda ise 9 ile bölünebilme kuralının uygulanması büyük kolaylık sağlamaktadır.

9 ile bölünebilme kuralına göre bir sayının 9 ile kalansız bir şekilde bölünebilmesi için sayının tüm basamaklarında bulunan rakamlar toplanır. Rakamların toplamı eğer 9'un katıysa sayının 9'a kalansız olarak bölünebilmesi mümkün olmaktadır. Ancak sayının basamakları toplamının 9'un katı olmaması durumunda sayı 9'a kalansız bir şekilde bölünememektedir. Aynı zamanda 9 ile tam olarak bölünebilen her sayının 3 ile de tam olarak bölündüğü söylenebilir.