Son Dakika

Acemi Zıt Anlamlısı Nedir? Acemi Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

A A

26.10.2021 - 00:32

Türkiye'de birçok farklı kelimenin eş anlamlısı ile beraber aynı zamanda zıt anlamlı karşılıkları bulunur. Bu doğrultuda acemi kelimesinin de birden fazla zıt anlamlı sözcüğü olduğunu ifade etmek mümkün. Yazılışları ve anlamları farklı olan bu kelimeler, birbirine zıddına kullanım imkanı vermektedir. Bu da Türkiye'de dili daha zengin bir şekilde ve alternatif olarak kullanma imkanı tanır.

Acemi Zıt Anlamlısı Nedir? Acemi Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

Acemi Zıt Anlamlısı Nedir?

Acemi kelimesine karşılık olarak zıt anlamlı şekilde değerlendirilebilecek 3 farklı sözcük öne çıkıyor.

- Usta
- Ehil
- Erbap

Özellikle usta kelimesinin Acemi sözüne karşı zıt anlamlı olarak günlük yaşamda daha fazla kullanıldığını söylemek gerekir. Fakat aynı zamanda Ehil ve Erbap kelimeleri de yine günümüzde hala geçerliliğini koruyan sözcüklerdir.

Acemi Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

Acemi kelimesine karşılık olarak zıt anlamlı sözcükler arasında usta, ehil ve erbap kelimeleri öne çıkıyor. Bu kelimeler özellikle günlük hayatın içerisinde de yaygın şekilde değerlendirilir. Ancak özellikle cümle kurarken ya da herhangi bir yerde değerlendirirken, kelimelerin zıt anlamlısı incelenir. Acemi kelimesine karşılık olarak da bu zıt anlamlı sözcükler değişik yerlerde kullanılabilir.

TDK’ya Göre Acemi Kelimesinin Zıt Anlamlı Sözcükleri

Türk Dil Kurumu üzerinden ele alındığı zaman acemi kelimesini karşılık olarak zıt anlamlı sözcükler birden fazla seçenek olarak öne çıkıyor. Yani bu cümlenin tam tersi anlama sahip olması ile beraber usta, ehil ve erbap kelimelerini değerlendirmek mümkün.

Acemi Kelimesinin Zıt Anlamı Sözcükleri ile Örnek Cümleler

Acemi kelimesine karşılık olarak zıt anlamlı 3 farklı sözcük öne çıkmaktadır. Bu sözcükler üzerinden taşımış oldukları anlamları ile beraber farklı cümleler kurmak mümkün.

‘’O bu işte usta olduğunu gösterdi.’’

‘’Sen hiç merak etme o işinin ehli biridir.’’

‘’Bunun için mutlaka işinin erbabı birini bulmak gerekir.’’

Görüldüğü gibi yukarıda verilen her üç kelime aynı anlam üzerinden cümle içerisinde kullanılabilir.