Açık Öğretim Lisesi (AÖL) online sınav girişi nasıl yapılır? AÖL 1.dönem sınavları ne zamana kadar?

A A

25.02.2021 - 01:07 Son Güncelleme:

MEB tarafından yapılan açıklamanın ardından Açık Öğretim Lisesi (AÖL) sınavlarının ne zaman yapılacağı belli oldu. 25 Şubat tarihiyle başlayan sınavlar için AÖL online sınav giriş ekranı yoğun ilgi görüyor. AÖL sınavlarına nasıl giriş yapılacağı yayımlanan kılavuz ile belli oldu. Peki, Açık Öğretim Lisesi (AÖL) online sınav girişi nasıl yapılır? AÖL 1.dönem sınavları ne zamana kadar?

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) online sınav girişi nasıl yapılır? AÖL 1.dönem sınavları ne zamana kadar?

AÖL sınavlarının tarihleri, liseyi dışarından okuyan öğrencilerin merkezindeki konular arasında yer alıyor. Öğrenciler, 2021 Açık Öğretim Lisesi sınavlarına aynı eğitim öğretim yılı ve dönemi için yapılacak sınavlardan yalnızca birine katılabilecekler. 1. Dönem AÖL sınavları, AÖK Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden yapılıyor. Adaylar, T.C. kimlik no ve giriş şifreleriyle sınav ekranına ulaşabilecekler. Peki, AÖL sınav tarihleri ne zamana kadar? Açık Lise online sınavına nasıl girilir? 

AÖL 1. dönem online sınav giriş ekranı öğrencilerin erişimine açıldı ve sınavlar 25 Şubat 2021 tarihinde sabah 09:30'da başladı. Sabah saatlerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle Açık Öğretim Lisesi öğrencisi birçok aday siteme giriş sağlayamadı. Sunucu ile erişimin kesilmesinin ardından sistem yeniden erişime açıldı. 

AÖL SINAVLARI NE ZAMANA KADAR?

5-6 Aralık 2020 tarihlerinde yapılması planlanan fakat Covid-19 salgını nedeniyle ertelenen AÖL sınavları 1 Mart saat 23.59’a kadar yapılabilecek.

AÖL SINAV KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN!

MEB AÖL SINAVLARI NASIL YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından AÖK Bilgi Yönetim Sistemi ekranı üzerinden yapılacak olan AÖL 1. Dönem sınavlarına öğrenciler T.C. kimlik numara ve şifreleri ile katılım sağlayacak.  Öğrenciler, kendilerine atanan derslerden oluşan testleri sınav takviminde belirtilen tarihler arasında online sınav sistemine girerek tamamlayacaklardır.

Online sınav uygulaması yurt içi ve yurt dışında, Türkiye saatine göre aynı gün ve saatte başlayıp, aynı gün ve saatte sona erdirilecektir. Sisteme giriş şifresini unutan öğrenciler, AÖK Bilgi Yönetim Sisteminde yer alan ‘şifremi unuttum’ seçeneğinden veya (MEBİM) "444 0 632" danışma hattı ile görüşerek şifrelerini öğrenebileceklerdir.

AÖL girişi neden yapılmıyor? Hizmet kullanılamıyor (the service is unavailable) ne demek?

MEB AÖL ONLİNE SINAV GİRİŞİ


AÖL ONLİNE SINAVA NASIL GİRİLİR?

Online sınav uygulaması, çoktan seçmeli 4 (dört) seçenekli ve her bir ders için ayrı olmak üzere 20 sorudan oluşacak testler hâlinde gerçekleştirilecektir. Sınavda her bir dersin testi için 25 dk. süre uygulanacaktır. Öğrenciler, sınav süresi içinde kendilerine atanan en fazla 24 dersten sınava katılabilecekler ve atanan derslerden istedikleri dersi seçerek sınavı başlatıp bitirebileceklerdir. Sorular, soru numarası sırasında ve ekranda bir soru ve cevap seçenekleri yer alacak şekilde gösterilecektir.

Seçilen derse ait sınav, “Sınava Başla” butonu ile başlatıldıktan sonra, soru sayfasında “Kaydet ve İlerle” butonu ve kalan süreyi gösteren sayaç olacak, son soruda ise “Kaydet ve İlerle” butonu yerine ‘Sınavı Bitir’ butonu olacaktır. Öğrenciler, cevap verdikleri soruya geri dönüş yapamayacaklardır. Öğrenciler, seçilen derse ait sınavı başlattıktan sonra aktif sınav bitmeden diğer dersin sınavını başlatamayacaklardır.

Öğrenciler, istedikleri zaman sınavı bitirebileceklerdir. Sınavı süresi içinde bitirmeyen öğrenciler için 25 dk. sonunda sistem tarafından sınav bitirilecek ve değerlendirme buna göre yapılacaktır. Sınavı bitirilen derse ait sorular ve cevaplar öğrencilere gösterilmeyecektir.