AKS sınav ücreti son ödeme tarihi MEB: Adaylık Kaldırma Sınavı ne zaman?

AKS sınav ücreti son ödeme tarihi MEB: Adaylık Kaldırma Sınavı ne zaman?

AKS sınav ücreti son ödeme tarihi MEB: Adaylık Kaldırma Sınavı ne zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından AKS sınavı ile ilgili son dakika açıklama geldi. , 2021 Adaylık Kaldırma Sınavı kılavuz bilgileri ile sınav ücretini yatıracak olan adaylara ek süre verildi. Peki, AKS sınav ücreti son ödeme tarihi ne zaman? İşte, AKS hakkında ayrıntılı bilgiler..

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Milli Eğitim Bakanlığı'nca AKS'nin (Adaylık Kaldırma Sınavı) ücretinin ödeneceği son gün ile ilgili duyuru yayınlandı. AKS sınav tarihi için geri sayım devam ederken girecek adaylar, sınav ücreti olan 140 TL'yi kılavuzda belirtilen banka hesaplarına yatıracaklar. Tüm banka kartları ile https://odeme.meb.gov.tr/ internet adresinden de ödeme yapılabilecek. 25 Nisan 2021 tarihinde yapılması beklenen ancak eylül ayına ertelenen söz konusu sınav tek oturum olarak yapılacak ve 120 dakika sürecek.

AKS SINAV ÜCRETİ SON ÖDEME TARİHİ

Adaylık Kaldırma Sınavı ücreti ve sınav tarihi son gelişmeler ile takip ediliyor. AKS sınavı için para yatıramayan aday öğretmenler için 19 Ağustos 23:59'a kadar ek süre verildi. 

AKS SINAV ÜCRETİ HANGİ BANKALARA YATIRILACAK?

Sınava girecek adaylar, sınav ücreti olarak KDV dâhil 140 (yüzkırk)TL' yi; MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesinin “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası veya Türkiye Halk Bankasından herhangi birine, ATM aracılığı veya bu bankaların internet bankacılığı ile “MEB ADAY ÖĞRETMENLERİ (SÖZLEŞMELİ/KADROLU) AKS” adı altında 19 Ağustos 23:59'a kadar yatıracaklar.

Ayrıca, tüm banka kartları ile https://odeme.meb.gov.tr/ internet adresinden de ödeme yapılabilecektir. (Not: Ödeme ekranındaki yönlendirmeler çok dikkatli okunarak takip edilmelidir.) Aday, sınav ücretini kendisine ait T.C. kimlik numarası ile yatırmak zorundadır. 25 Nisan 2021 tarihli Sınava ücret yatıran aday (sözleşmeli/kadrolu) öğretmenler tekrar ücret yatırmayacaktır. Kılavuz hükümleri gereği sınava katılacaktır. Aday, sınav ücreti yatırma işlemi için bankaya herhangi bir havale ücreti ve benzeri gider ödemeyecektir. Sınav ücretini süresi içerisinde yatırmayan aday öğretmenler (sözleşmeli/kadrolu) sınava alınmayacaklardır.

AKS SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

Adaylık Kaldırma Sınavı 5 Eylül 2021 Pazar günü saat 10.00'da yapılacaktır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ADAYLIK KALDIRMA SINAVI(AKS) NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli ve kadrolu aday öğretmenlerin, aday öğretmenliklerinin kaldırılması yani asli öğretmenliğe geçiş için her sene sınav yapmaktadır. Bu sınava adaylık kaldırma sınavı yani AKS adı verilmektedir. Adaylık Kaldırma Sınavı yani AKS, her sene 81 il merkezinde tek sınavda yapılır.