Son Dakika

ALES 3 geç başvuru ücreti ne kadar, hangi bankaya yatırılır? ALES 3 geç başvuru 2021 ne zaman, nasıl yapılır?

A A

21.10.2021 - 08:54 Son Güncelleme:

ALES 3 geç başvuru günüyle ilgili detaylar merak ediliyor. Önceki iki sınavı kaçıran ya da istediği puanı alamayan pek çok kişi ALES/3 sınav tarihi ve geç başvuru günü hakkında araştırma yapıyor. ÖSYM tarafından düzenlenen ALES 3 geç başvuru süreciyle ilgili detaylar belli oldu. Peki, ALES 3 geç başvuru ücreti ne kadar, hangi bankaya yatırılır? İşte ALES 3 geç başvuru bilgileri..

ALES 3 geç başvuru ücreti ne kadar, hangi bankaya yatırılır? ALES 3 geç başvuru 2021 ne zaman, nasıl yapılır?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na ilişkin detaylar merak ediyor. Başvuruları geçtiğimiz hafta alınan sınavla ilgili ALES geç başvuru tarihi belli oldu. ALES 3 geç başvuru ücreti ve günü ÖSYM tarafından yayınlanan başvuru kılavuzuyla duyuruldu. Normal başvuru sürecinde müracaatlarını tamamlayamayan adaylar için alınacak olan ALES geç başvurularının ücreti ÖSYM sınav kılavuzunda yer alan bankalara yatırılacak. Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti %50 artırımlı olarak ödenecek.

ALES GEÇ BAŞVURU TARİHİ VE GÜNÜ

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, adayların başvuruları 14 Ekim 2021 tarihi itibariyle sona erdi. Başvuru tarihlerini kaçıran adaylar için geç başvuru tarihi ise 21 Ekim 2021 olarak belirlendi.

2021 ALES 3 NE ZAMAN YAPILACAK?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2021-ALES/3), 21 Kasım 2021 tarihinde yapılacak. Bu yılın son sınavı olan ALES 3 sınavının sonuçları ise 16 Aralık'ta açıklanacak.

ALES/3 GEÇ BAŞVURU ÜCRETİ 2021

ALES başvuru ücreti 145 lira olarak belirlenirken; geç başvuru tarihinde bu ücret %50 artırımlı olarak aynı gün içerisinde ödenmektedir. ALES geç başvuru ücreti 217.50 lira olarak ödenmektedir.

ALES BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

ALES GEÇ BAŞVURU ÜCRETİ NASIL ÖDENİR?

Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti %50 artırımlı olarak, başvurunun yapıldığı gün ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenecektir. Bankalardan ücret ödemesi yapılmamalıdır. Geç başvuru gününde başvurusunu yaptığı halde sınav ücretini aynı gün içinde yatırmayan adayların başvuru bilgileri silinecektir.

Geç başvuru gününde başvuru yapan ve sınav ücretini süresi içinde yatırarak başvurularını tamamlayan adayların, başvurularının tamamlandığını https://ais.osym.gov.tr internet adresinden sınav ücretini yatırma süresi tamamlanmadan teyit etmeleri ve başvuru bilgilerinin bir dökümünü yazıcıdan alarak başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklanmaları gerekmektedir.

GEÇ BAŞVURU ÜCRETİ HANGİ BANKALARA YATIRILACAK?

- Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

-Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

-Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

-Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

-Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

-ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

-Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

- Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)