Aralarında Asal Ne Demek? Aralarında Asal Sayılar Nelerdir, Örnekleri Nedir?

Aralarında Asal Ne Demek? Aralarında Asal Sayılar Nelerdir, Örnekleri Nedir?

Aralarında Asal Ne Demek? Aralarında Asal Sayılar Nelerdir, Örnekleri Nedir?

Matematikte mutlaka bilinmesi gereken en önemli konular içerisinde aralarında asal sayı gelmektedir. Özellikle çarpanlarına ayırma üzerinden birçok farklı işlemi kolay bir şekilde yapma olanağı sağlamaktadır. Bazı ve belirli şekilde sabit olan aralarında asal sayılar bulunmaktadır ve bunları akılda tutmak daha kolay işlem yapma imkanı sağlar. Bu sayede birçok farklı işlemi daha basit bir biçimde yapma olanağı elde edilebilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Aralarında Asal Ne Demek?

İki ya da daha fazla sayının 1'den başka ortak böleni olmadığı durumlar aralarında asal anlamına gelmektedir. Yani diğer bir ifade ile 2 sayı örnek alındığı vakit, bu sayılar ortak şekilde sadece 1 rakamına bölünür. Bunlar 1 basamaklı sayılar, 2 basamaklı sayılar ya da 3 ve 4 basamaklı gibi birçok değişik sayı üzerinden ele alınabilir.

 Aralarında Asal Sayılar Nelerdir?

Ardışık iki tam sayı aralarında asal olarak ifade edilebilir. Yani arka arkaya gelen bütün farklı sayılar genel olarak 1'den başka hiçbir ortak sayıya bölünmez. Bu bağlamda iki sayının 1'den başka ortak böleni yok ise, o zaman aralarında asal sayı olarak ifade edilir. Yani matematiksel olarak ele alındığı vakit, ‘a ve b sayıları ebob’u 1 ise’ o vakit a ve b sayıları aralarında asal sayı olarak anlatılır. Bu şekilde günümüzde birçok farklı sayılar olduğunu ifade etmek mümkün. Bu sayılar ve aralarında asal olması ile beraber, işlemler çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Aralarında Asal Sayı Örnekleri Nedir? 

Aralarında asal sayılar üzerinden birçok farklı örnek ele almak mümkün. Özellikle bu bağlamda örnekler ele alarak, konu çok daha iyi bir şekilde anlaşılabilir.

 - 7 ile 13 aralarında asaldır.

 - 8 ile 15 aralarında asaldır.

 - 9 ile 14 aralarında asaldır.

 - 16 ile 27 aralarında asaldır.

 - 12 ve 13 ile 17 aralarında asaldır.

 - 10 ve 12 ile beraber 17 aralarında asaldır.

Bu şekilde görüldüğü gibi birçok farklı örnek vermek mümkündür. Yani yukarıdaki rakamlar sadece ortak olarak 1 sayısına bölünür. Bunun dışında herhangi bir ortak böleni yoktur.