Son Dakika

Barış Eş Anlamlısı Nedir? Barış Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

A A

09.11.2021 - 19:03

Türkçede birçok farklı kelimenin aynı zamanda eş anlamlı karşılıkları bulunmaktadır. Böylece amaca göre her iki kelime birbirine karşılık olarak kullanma imkanı tanır. Aynı zamanda bazı kelimelerin birden fazla eş anlamlı karşılıkları da bulunur. Özellikle Türkçeyi daha zengin bir halde kullanabilmek için eş anlamlı sözcükler önemli bir yere sahiptir. Arka arkaya gelen cümleler konusunda etkili bir olanak tanır. Bu doğrultuda Barış kelimesi için de yine kullanılacak olan aynı anlamı taşıyan bir sözcük yer almaktadır.

Barış Eş Anlamlısı Nedir? Barış Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Barış Eş Anlamlısı Nedir?

Barış kelimesinin eş anlamlısı olarak, ‘sulh’ sözcüğünü kullanma imkanı bulunmaktadır. Özellikle eski dönemlerde daha fazla kullanılan bir sözcük olduğunu dile getirmek mümkün. Ancak yine de günümüzde geçerliliğini hala koruyan ve kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır. Böylece cümle içerisinde veya tek başına hem barış hem de sulh kelimesi aynı anlam üzerinden kullanım imkanı tanır.

Barış Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Barış kelimesi Adana kullanılabilecek sözcük sulh olarak öne çıkmaktadır. Aynı zamanda alternatif olarak hazar ile beraber musalaha kelimeleri de kullanılabilir. Ancak bu sözcüklerin günümüzde çok fazla değerlendirilmediğini söylemek gerekir. Bu doğrultuda barış kelimesine karşılık olarak aynı anlam eşliğinde ‘sulh’ sözcüğü daha fazla öne çıkar.

‘’Yurtta sulh cihanda sulh.’’

Bu şekilde yukarıdaki cümlede olduğu gibi eş anlamlı sözcük barış kelimesi yerine kullanılabilir.

TDK’ya Göre Barış Kelimesinin Eş Anlamlısı

Türk Dil Kurumu üzerinden ele alındığı vakit barış kelimesine karşılık olarak sulh sözcüğü öne çıkmaktadır. Özellikle yazılı kaynaklarda ve eserler de çok fazla karşılaşılan bir sözcük olarak sulh kelimesi bulunmaktadır. Günlük yaşamda barış sözcüğü daha fazla değerlendirilse bile, yine de aynı anlama itibariyle sulh kelimesi amaca uygun şekilde kullanılabilir. Böylece cümlelerde anlam karmaşasının önüne geçme şansı elde edilir.