Bilgi Üniversitesi doğaya açılıyor

Bilgi Üniversitesi doğaya açılıyor

Kaz Dağları’nda çevre, kültür ve doğa temalı yaz okulu yarın başlıyor. Yarın başlayacak ve 5 Ağustos tarihine kadar devam edecek yaz okulu, öğrencilerin doğal, toplumsal, kültürel ortamla ilişkilerini artırmayı amaçlıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, kültür, çevre ve doğa alanlarıyla ilişkili üç dersini kapsayan yaz okulunu, “Bilgi Doğada” adı altında Çanakkale Ayvacık’a bağlı Güzelköy’de açıyor. Öğrencilerin doğal, toplumsal, kültürel ortamla ilişkilerini artırmayı ve pratik bilgiler kazandırmayı amaçlayan yaz okulu, yarın başlayacak ve 5 Ağustos tarihine kadar devam edecek

İstanbul Bilgi Üniversitesi, “Kültür, Mekan ve İnanç”, “Çevre Çalışmaları” ve “Doğa ve Temsilleri” başlıklı derslerini kapsayan BİLGİ Doğada yaz okulu programını Ayvacık’ta açıyor. Yaz okulu süresince çevre, doğa ve kırsal yaşamla tematik bağı olan ders içeriklerinin pratikle zenginleştirilmesi hedefleniyor. 22 Temmuz - 5 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Güzelköy’de gerçekleştirilecek programda öğrenciler, doğayı ve toplumsal yaşamı deneyimleme fırsatı bulacak.

Dersler, 8 dershanesi bulunan ve büyük bir bahçe içinde yer alan Güzelköy İlkokulu binasında işlenirken, öğrenci ve akademisyenler Ayvacık Öğretmenevi’nde konaklayacak.

Eğitim, üniversite binaları ile sınırlı değil

BİLGİ Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Uğur, BİLGİ Doğada Yaz Okulu’nun, üniversitenin eğitim geleneğinde çok önemli bir yere sahip olan “deneyimleyerek öğrenme” anlayışını yansıttığını belirterek, uygulamaya ilişkin “Programın temel felsefesi, eğitim ve öğretimin üniversite binaları ile sınırlı olmadığı fikrine dayanıyor. Özellikle Sosyal Bilimler alanında bu fikrin geliştirilmesine ihtiyacımız var. Yaz okulu süresince çevre, doğa ve kırsal yaşamla tematik bağı olan ders içeriklerini pratikle zenginleş­tirmeyi amaçlıyoruz. Bu anlamda öğrenmeyi, keşfetmeyi ve eğlen­meyi doğayla bir araya getiriyoruz” dedi.

Doğa ile doğrudan temas

BİLGİ Doğada kapsamında açılacak “Çevre Çalışmaları” dersi Yrd. Doç. Dr. Sezai Ozan Zeybek, “Doğa ve Temsilleri” dersi öğretim görevlisi Rahmi G. Öğdül, “Kültür, Mekan ve İnanç” dersi öğretim görevlisi Amed Gökçen tarafından verilecek. Konuları itibariyle kültürel etkileşim ve doğayı tanıma ile yakından bağlantılı olan derslerin bazı bölümleri köyde bulunan ormanlık arazilerde gerçekleştirilecek.

Bu program kapsamında öğrenciler köy sakinlerinin kültürel ritüellerine eşlik edecek, Kaz Dağları’ndaki bitkileri kullanarak doğal boya üretme atölyesindeki çalışmalara katılabilecek, yerel malzeme kullanarak köy sakinleriyle birlikte yemek hazırlayacak, köy sakinleri eşliğinde çevre yürüyüşleri yapabilecek.

BİLGİ Doğada yaz okulu hakkında detaylı bilgi için www.bilgidogada.bilgi.edu.tr adresi ziyaret edilebilir.

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS