Son Dakika

Bilim Eş Anlamlısı Nedir? Bilim Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

A A

09.11.2021 - 19:34

Gelecek üzerine anlam taşıyan en önemli kelimeler içerisinde bilim sözcüğü gelmektedir. Biri günü gelişimini sağlayacak en önemli unsurlar arasında yer alır. Bu sebepten dolayı birçok farklı alanda amaca uygun şekilde anlamı üzerinden yaygın kullanılır. Aynı zamanda alternatif olarak bu kelimeye uygun şekilde bir eş anlamlı sözcüğü bulunmaktadır. Böylece tek başına da cümle içerisinde kullanma şansı elde edilmektedir.

Bilim Eş Anlamlısı Nedir? Bilim Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Bilim Eş Anlamlısı Nedir?

Gerçeklik ve kesinliği ele almak suretiyle araştırma üzerinden olgular ortaya çıkaran durum bilim olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda uzay ve uzay ile ilgili bilgilerin yanı sıra teknolojiyi de kapsayan bir unsurdur. Bununla birlikte bilim kelimesi günlük yaşamda eş anlamlı olarak ‘ilim’ sözcüğü üzerinden kullanılabilir. Her iki kelime de aynı anlamı taşıması ile beraber amaca uygun şekilde kullanım imkanı vermektedir.

Bilim Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Bilim kelimesinin eş anlamlısı olarak ilim sözcüğü öne çıkmaktadır. Birtakım deney ve yöntemleri, farklı yolları kullanmak suretiyle kesin ve gerçekliği ortaya çıkaran yapı bilim olarak ifade edilir. Bu doğrultuda taşımış olduğu anlamı üzerinden ilim sözcüğü ile de aynı anlam eşliğinde kullanım olanağı tanımaktadır.

‘’En hakiki mürşit ilimdir.’’ Mustafa Kemal Atatürk

Bu şekilde yukarıda öne çıkan önemli ve değerli sözcükte olduğu gibi ilim kelimesi ile bilim sözcüğü aynı biçimde kullanılabilir. Özellikle ilim kelimesi eski dönemlerde daha fazla kullanılmış olan, günümüzde ise bilin sözcüğünün daha fazla öne çıktığı sözcükler arasına gelir.

TDK’ya Göre Bilim Kelimesinin Eş Anlamlısı

Türk Dil Kurumu üzerinden ele alındığı vakit bilim kelimesine karşılık olarak ilim sözcüğü kullanılabilir. TDK kapsamında her iki kelime de aynı anlamı taşıdığı için doğru bir şekilde kullanma imkanı tanımaktadır. Böylece alınan karmaşası olmadan cümleleri kurma olanağı elde edilir.