Son Dakika

Buluş Eş Anlamlısı Nedir? Buluş Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

A A

09.11.2021 - 19:40

Eş anlamlı karşılığı en çok merak edilen kelimelerden biri olarak buluş sözcüğü öne çıkar. Sadece eş anlamlısı değil aynı zamanda ne anlama geldiği konusunda da araştırma yapılır. Bu doğrultuda buluş kelimesinin eş anlamlı sözcüğü aynı zamanda sunmuş olduğu ifade ile göstermektedir. Böylece anlam bütünlüğü bozulmadan arka arkaya gelen cümleler etkili bir şekilde değerlendirilir. Aynı zamanda Türkçede dil daha zengin bir şekilde eş anlamlı cümlesi ile kullanılabilir.

Buluş Eş Anlamlısı Nedir? Buluş Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Buluş Eş Anlamlısı Nedir?

Buluş kelimesi için eş anlamlı olarak kullanılabilecek sözcük ‘icat’ kelimesidir. Özellikle icat kelimesinin günümüzde bir adım öne çıktığını söylemek mümkün. Ancak bu kelimeye yakın şekilde aynı zamanda buluş sözcüğü de çok fazla değerlendirilir. Daha önce bulunmayan bir şeyin insan çabasıyla ortaya çıkarılması buluş olarak bilinmektedir. Aynı zamanda herhangi bir ayrıt ya da araç yaratma işi olarak değerlendirilen buluş kelimesi, aynı anlam üzerinden icat sözcüğü ile kullanılabilir.

Buluş Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Buluş kelimesine karşılık olarak Türkçe üzerinden icat sözcüğü öne çıkar. Yazılışları farklı ve anlamları aynı olmak üzere eş anlamlı şekilde günlük hayatta kullanılmaktadırlar.

TDK’ya Göre Buluş Kelimesinin Eş Anlamlısı

Özellikle Türk Dil Kurumu açısından sözcüklerin eş anlamlılarını öğrenmek önemli bir yere sahiptir. Çünkü bu sayede teyit etme imkanı öne çıkar. Buluş kelimesinin karşılık olarak ise TDK üzerinden icat kelimesi karşılık bulunmaktadır.

Buluş Kelimesinin Eş Anlamlısı ile Örnek Cümleler

Taşınmış olduğu anlam kapsamında buluş kelimesi yerine icat sözcüğü kullanılarak farklı cümleler kurmak mümkün.

‘’Başımıza icat çıkarma.’’

‘’Son dönemlerin en büyük icadının bu olduğunu söyleyebilirim.’’

Bu şekilde icat kelimesi buluş sözcüğünün eş anlamlı olarak farklı yerlerde amaca uygun kullanabilir. Aynı zamanda cümleli olduğu gibi tek başına da her iki sözcük aynı anlam üzerinden değerlendirilir.