Son Dakika

Büyük Eş Anlamlısı Nedir? Büyük Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

A A

09.11.2021 - 19:41

Türkçede büyük sözcüğüne karşı birçok farklı eş anlamlı sözcük bulunmaktadır. Özellikle bunlardan üç tanesi günlük yaşamda yaygın olarak kullanılır. Böylece amaca uygun şekilde cümle içerisinde tek başına alternatifli olarak değerlendirme imkanı elde edilir. Bu da Türkçeyi daha zengin bir şekilde kullanım imkanı sağlama olanağı sunmaktadır.

Büyük Eş Anlamlısı Nedir? Büyük Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Büyük Eş Anlamlısı Nedir?

Büyü kelimesinin eş anlamlısı olarak üç farklı sözcük ön plana çıkar.

- İri
- Koca
- Kocaman

Bu şekilde günlük yaşamda yaygın olarak halk arasında kullanılan sözcükler olduğunu ifade etmek mümkün. Özellikle cümle içerisinde veya tek başına büyük kelimesine karşılık olarak aynı anlam kapsamında değerlendirme imkanı vermektedir.

Büyük Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Kelimelerin Türkçede günlük yaşamda eş anlamlı sözcükleri farklı amaçları altında değişik yerlerde kullanılır. Bu konuda büyük kelimesine karşılık olarak ise üç değişik sözcük ön plana çıkıyor. Bunlardan ilki özellikle iri kelimesinin çok fazla kullanıldığını söylemek mümkündür. Aynı zamanda alternatif olarak koca sözcüğü ile beraber kocaman kelimesini de değerlendirme şansı bulunuyor.

TDK’ya Göre Büyük Kelimesinin Eş Anlamları

Özellikle Türk Dil Kurumu üzerinden bakıldığı vakit büyük kelimesine karşılık olarak üç değişik sözcük amaca uygun biçimde kullanılabilir. Bunlar içerisinde iri kelimesi ile beraber aynı zamanda koca ve kocaman sözcüklere yer almaktadır. TDK üzerinden uyumlu bir şekilde taşımış oldukları aynı anlam ile değerlendirme imkanı elde edilebilir.

Büyük Kelimesinin Eş Anlamlısı ile Örnek Cümleler

Eş anlamlı kelimeleri ile beraber büyük sözcüğü üzerinden farklı cümleler kurma şansı bulunuyor.

‘’Özellikle yeni taneleri kenara ayır.’’

‘’Koca bir ömür geçirdik.’’

‘’Onun kocaman bir arabası var.’’

Bu şekilde yukarıda verilen 3 cümle üzerinden aynı zamanda büyük kelimesini taşımış olduğu aynı anlam ile kullanmak mümkün.