Son Dakika

Cesur Zıt Anlamlısı Nedir? Cesur Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

A A

10.11.2021 - 23:03

Günlük yaşamın en yaygın ve en önemli sözlükleri içerisinde cesur kelimesi gelmektedir. Aynı zamanda sevilen özel sözcükler arasında olduğunu ifade etmek mümkün. Tabii her kelimede olduğu gibi cesur sözcüğünün karşılık olarak da bir zıt anlamlı kelimesi öne çıkıyor. Böylece cesur kelimesinin karşılık olarak cümle içerisinde da tek başına zıt anlamlı kelime kullanılabilir.

Cesur Zıt Anlamlısı Nedir? Cesur Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

Cesur Zıt Anlamlısı Nedir?

Cesur kelimesine karşılık olarak zıt anlamlı şekilde ‘korkak’ sözcüğü kullanılabilir. Yürekli ve korkusuz olarak ifade edilen cesur, bu anlamların tam tersi olarak korkak şeklinde öne çıkar. Birbirini tam olarak zıttı olması ile beraber her iki kelime de amaca uygun değişik yerlerde kullanma olanağı tanımaktadır.

Cesur Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

Türkçede hemen hemen her kelimenin mutlaka bir zıttı bulunur. Böylece öne çıkan bu zıt kelimeler ile beraber, amaca uygun değişik yerlerde kullanım imkanı elde edilir. Buna bağlı olarak ise cesur kelimesi için de korkak sözcüğü öne çıkmaktadır. Bu kelime hem tek başına hem de cümle içerisinde cesur sözcüğüne zıt olarak değerlendirilebilir.

TDK’ya Göre Cesur Kelimesinin Zıt Anlamları

Türk Dil Kurumu verilerine bağlı olarak cesur kelimesinin zıt anlamlısı olarak korkak sözcüğünü kullanmak mümkün. Bu doğrultuda taşımış olduğu anlamı ile beraber cesur kelimesine karşı farklı yerlerde kullanılabilir.

Cesur Kelimesinin Zıt Anlamları ile Örnek Cümleler

Cesur kelimesine karşılık olarak gelen korkak sözcüğünün kullanmak suretiyle birçok farklı cümle kurmak mümkün.

‘’O gerçekten çok korkak biri.’’

‘’İnan bana o gölgesinden bile korkan biridir.’’

‘’Onu görünce korkak gibi davranma yoksa bunu hemen anlar.’’

Bu şekilde yukarıda verilen farklı cümlelerde olduğu gibi korkak kelimesini, cesur sözcüğünün karşıt zıt anlamlı olarak değerlendirmek mümkün. Özellikle her iki kelime de değişik yerlerde günlük yaşamda yaygın biçimde kullanılıyor.