Deltoid Nedir, Özellikleri Nelerdir? Deltoidin Çevresi Ve Alanı Nasıl Hesaplanır?

Deltoid Nedir, Özellikleri Nelerdir? Deltoidin Çevresi Ve Alanı Nasıl Hesaplanır?

Deltoid geometrinin en farklı ve özel şekilleri içerisinde yer almaktadır. Özellikle bünyesinde birçok farklı yapıyı taşır. Bu sayede kenar ve açı ile beraber, aynı zamanda iç kısmına çizilecek bir çemberin farklı bölümlerini çözme şansı elde edilmektedir. Bu bağlamda birçok farklı problemde karşılaşılan önemli geometrik şekiller arasında yer alıyor. Tabii özellikleri ve çevresi ile alanı konusunda gerekli bilgiler merak edilen konular içerisinde bulunmaktadır.

 Deltoid Nedir?

 Öklid geometrisi üzerinde ele alınan deltoid, tabanları çakışık olan ikizkenar üçgenlerin oluşturduğu bir yapıdır. Bu doğrultuda iki farklı ikizkenar üçgenin karşılıklı olarak birleşmesi doğrultusunda bu şekil meydana gelir. Oldukça çok özel bir yapıya sahip olan deltoit şekli, iç kısma hatasız bir daire çizme imkanı sağlayacak özelliğe sahiptir.

 Deltoid Özellikleri Nelerdir?

 Deltoidin özelliklerini bilmek herhangi bir problem üzerinden çevresi ya da alanını daha kolay bir şekilde bulma şansı tanıyabilir. Tabii bununla beraber kenar ya da açılar üzerinden de işlemler yapılabilir.

 - İki çift birbirine eş kenardan oluşur.

 - Köşegenleri dik kesişir.

 - Köşegenlerden biri aynı zamanda simetri eksenidir.

 - Köşegenlerden biri açıortaydır.

 Bu şekilde öne çıkan özellikleri ile beraber, gerekli olan formül üzerinden birçok farklı problem çözülebilir.

 Deltoidin Çevresi Nasıl Hesaplanır?

 Deltoidin çevresini hesaplamak oldukça kolaydır. Özellikle iki farklı ikizkenar üçgenden oluştuğundan dolayı, 4 kenardan ikisi aynı uzunluğa sahiptir. O yüzden geldi deltoidin bir kenarına, ‘a’ ve diğer kenarına ise, ‘b’ denirse, o vakit şu hesaplama üzerinden çevresi bulunabilir;

 Deltoid çevresi = 2a + 2b

 Bu şekilde kolayca ve sorunsuz bir biçimde deltoid çevresi hesaplanabilir.

 Deltoidin Alanı Nasıl Hesaplanır?

 Deltoidin alanı bir eşkenar dörtgen gibi ele alınmakta ve belirli bir formül üzerinden sağlanmaktadır. Bu bağlamda alan formülü şu şekilde ele alınır;

 Deltoid alanı = (Köşegen 1 x köşegen 2) / 2

 Bu şekilde ele alınacak olan köşegenler ile beraber kolay bir şekilde çözüm bulunabilmektedir. Standart ve sabit olarak öne çıkan alan ve çevre formülü ile beraber, aynı zamanda kenar ya da açıları da bulma şansı elde edebilmektedir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS