Son Dakika

Derin Zıt Anlamlısı Nedir? Derin Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

A A

12.11.2021 - 01:15

Derin kelimesi günlük yaşamın önemli sözlükleri içerisinde yer alır. Özellikle birçok farklı alan için taşımış olduğu anlam ile beraber doğrudan kullanılır. Aynı zamanda gerekli olduğu yerlerde kullanılabilecek olan zıt anlamda bir kelime de bulunmaktadır. Bu doğrultuda derin kelimesine karşılık olarak zıttı kelime amaca uygun cümle içerisinde veya tek başına değerlendirilebilir.

Derin Zıt Anlamlısı Nedir? Derin Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

Derin Zıt Anlamlısı Nedir?

Derin kelimesi için kullanılabilecek olan zıt anlamlı sözcük ‘sığ’ kelimesidir. Özellikle derinliği çok az olan, yeterli olmayan ya da yüzeyde kalan gibi anlamlara üzerinden sığ kelimesi öne çıkmaktadır. Genelde deniz veya göl ile beraber bu ve benzeri yerler için kullanılır. Aynı zamanda derin kelimesinin tam zıttı olarak da değişik yerlerde kullanım imkanı tanımaktadır.

Derin Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

Taşıdığı anlam ile beraber derin kelimesi için zıttı olarak sığ sözcüğü öne çıkıyor. Birbirini tam olarak karşılamaları ile beraber zıttı sözcüklerdir. Böylece her iki kelime de birbirinin zıttı olarak cümle içerisinde ya da tek başına farklı yerlerde amaca uygun kullanılabilir.

TDK’ya Göre Derin Kelimesinin Zıt Anlamlısı

Türk Dil Kurumu sözlüğünden bakıldığı vakitlerin kelimesi için bir tane zıt anlamlı sözcük öne çıkıyor. Bu doğrultuda kullanılabilecek olan zıt anlamlı kelime ‘sığ’ sözcüğüdür. Özellikle derin olmayan, dip kısmını yüzeye yakın bölümü şeklinde anlatmak mümkün. Günlük yaşamda da yine çok fazla kullanılan bir sözcük olarak sığ kelimesi öne çıkıyor.

Derin Kelimesinin Zıt Anlamlısı ile Örnek Cümleler

Derin kelimesinin zıt anlamlısını kullanmak suretiyle birçok farklı yerde amaca uygun örnek cümle kurmak mümkün.

‘’Deniz gerçekten çok sığ hiç korkmana gerek yok.’’

‘’Onun gerçekten çok sığ düşünceleri var.’’

Bu şekilde görüldüğü gibi yukarıdaki cümlelerde hem gerçek hem de mecazi, yan anlamı üzerinden kullanılmaktadır.