Ertelenen ALES sınavI yarın saat kaçta başlayacak, kaçta bitecek? Refakatçiler sokağa çıkma yasağından muaf mı?

A A

19.02.2021 - 14:03 Son Güncelleme:

Koronavirüs önlemleri nedeniyle yapılamayan ertelenen ALES sınav tarihini duyurdu. Yeni ALES 2021 tarihi ÖSYM tarafından duyuruldu. Geçen yıl 1-12 Ekim'de başvuruları alınan sınav, belirtilen tarihte 81 ilde ve 88 sınav merkezinde gerçekleştirilecek. Peki, Ertelenen ALES sınav yarın saat kaçta başlayacak, kaçta bitecek? Refakatçiler sokağa çıkma yasağından muaf mı? Detaylar haberimizde!

Ertelenen ALES sınavI yarın saat kaçta başlayacak, kaçta bitecek? Refakatçiler sokağa çıkma yasağından muaf mı?

Koronavirüsü nedeniyle ÖSYM bazı sınavların ertelendiğini açıklamıştı. Son güncelleme ile ALES sınavı tarihi belirlendi. Bu hafta sonu gerçekleşecek sınav öncesi ALES sınav giriş belgesi, sınav saati ve diğer tüm detaylar binlerce adayın gündemindeki yerini aldı. Peki, 2021 ALES sınavı ne zaman, saat kaçta başlıyor, kaçta bitiyor? Ertelenen ALES sınav giriş belgesi sorgulama nasıl yapılır? İşte sınava dair detaylar..

 

ALES SINAVI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

Gelen bir son dakika haberine göre, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında 2021 yılına ertelenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2020- ALES/2) bu hafta sonu düzenlenecek. ALES/2'de adaylara 100 sorudan oluşan sayısal ve sözel testler uygulanacak ve 150 dakika süre verilecek. Adayların sınav saatinden en az 1 saat 15 dakika önce sınav yerlerinde hazır bulunmaları gerekiyor. Sınav 21 Şubat Pazar günü saat 10.15'te gerçekleştirilecek. Adaylar saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

ALES SINAV GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINIR?

ÖSYM AİS ekranı üzerinden aday şifresi ve T.C. kimlik numarası ile adaylar ALES sınav giriş belgesi sorgulama işlemi ile sınava katılım sağlayacakları sınav yerlerini öğrenebiliyor. 

REFAKATÇİLER SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDAN MUAF MI?

ÖSYM tarafından yapılacak sınavlara katılacaklar ile bu kişilerin yanlarında bulunan bir refakatçi ile sınav görevlileri, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

ÖSYM COVİD-19 TEDBİRLERİ NELER?

ÖSYM, Covid-19 salgınına karşı sınav tedbirleri alacak. Bu kapsamda, sınav binalarının detaylı temizliği yapılacak ve dezenfekte edilecek. Covid-19 önlemleri kapsamında adaylara sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacak. İsteyen adaylar, dezenfektanlarını yanlarında getirebilecek. Sınav görevlilerine de maske ve dezenfektanla lateks eldiven dağıtılacak. Adaylar ve görevliler kendi maske ve/veya siperlikleri ile de gelebilecek.

Covid-19 durumu olan adaylar, sınav merkezlerinde hazırlanan ayrı salonlarda sınava alınacak. Sınav görevlileri ve adayların Kovid-19 durumları, HES kodları aracılığıyla takip edilecek. Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için, adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmayacak. Adaylar, sınav binalarına girişte ve sınav bitiminde binadan çıkışta, sosyal mesafenin korunması için sınav görevlileri tarafından yönlendirilecek.