Esir Eş Anlamlısı Nedir? Esir Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Esir Eş Anlamlısı Nedir? Esir Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Esir Eş Anlamlısı Nedir? Esir Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Esir kelimesi taşıdığı anlam ile beraber günlük yaşamda en çok kullanılan sözcük şeklinde öne çıkar. Ancak aynı zamanda farklı yerlerde değerlendirmek için değişik eş anlamlı sözcüklerde bulunmaktadır. Bu doğrultuda iki farklı sözcüğün öne çıktığını ifade etmek mümkün. Böylece aynı anlamı ile beraber esir kelimesine karşılık olarak alternatifli şekilde kullanma imkanı verir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Esir Eş Anlamlısı Nedir?

Esir kelimesi için eş anlamlı olarak iki değişik sözcüğü kullanma imkanı bulunuyor.

- Tutsak
- Köle

Özellikle tutsak kelimesinin esir sözcüğü ile çok daha etkili biçimde yaygın olarak karşılıklı kullanıldığını ifade etmek gerekir. Tabii taşımış olduğu anlamları ile beraber köle kelimesini de yine bu şekilde kullanmak mümkün. Böylece tek başına da cümle içerisinde kullanım üzerinden Türkçeyi daha zengin hale getirme şansı elde edilir.

Esir Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Esir kelimesi Türkçede eş anlamlı olarak köle ve tutsak sözcükleri ile alternatifli şekilde kullanım imkanı vermektedir. Bireyin fiziksel ya da ruhsal açıdan zorla tutulduğu durum ekstra olarak bilinmektedir. Geçmişten günümüze kadar önemli bir yere sahip olan esir kelimesi, aynı zamanda tutsak ve köle sözcükleri üzerinden de amaca uygun kullanım imkanı tanımaktadır.

‘’Bunca yıldan sonra tutsak artık özgürdü.’’

‘’Günümüzde artık kölelik diye bir şey kalmadı.’’

Bu şekilde yukarıda verilen cümlelerde olduğu gibi aynı biçimde kullanım imkanı tanımaktadır.

TDK’ya Göre Esir Kelimesinin Eş Anlamlısı

Türkçede kelimelerin özellikle Türk Dil Kurumu üzerinden eş anlamlı kelimeleri incelenir. Bu doğrultuda esir kelimesine karşılık olarak hem tutsak hem de köle kelimelerini kullanma imkanı bulunmaktadır. Taşınmış oldukları aynı anlam ile beraber tek başına veya cümle içerisinde değerlendirme olanağı sağlar. Böylece dili daha zengin bir şekilde kullanma imkanı elde edilirken, arka arkaya gelen cümlelerde anlam karmaşası yaşanmaz.