Fiil Nedir, Çeşitleri Nelerdir? Fiil Türleri Ve Örnekleri Nelerdir?

Fiil Nedir, Çeşitleri Nelerdir? Fiil Türleri Ve Örnekleri Nelerdir?

Fiil Nedir, Çeşitleri Nelerdir? Fiil Türleri Ve Örnekleri Nelerdir?

Özellikle Türkçe üzerinden dil bilgisi konusu da fiil önemli bir yere sahiptir. Eğitim açısından hem de günlük yaşamda yaygın şekilde kullanılır. Üstelik birçok farklı cümle içerisinde, cümlenin öğelerini oluştururken mutlaka kullanılan en önemli unsurdur. Bir eylem olarak da öne çıkması ile beraber, birçok farklı çeşidi ve türü olduğunu ifade etmek mümkün. Bunlar amaca bağlı olarak farklı yerlerde cümle içerisinde kullanılır. Genel olarak ise cümle içerisinde şahıs üzerine ele alınması ile beraber değerlendirildiğini de ifade etmek gerekir.

Fiil Nedir?

 Fiil aynı zamanda diğer ismi üzerinden eylem olarak ifade edilir. Varlıkların yapmış olduğu iş, oluş ve hareket üzerinden ekler almak suretiyle, zamana bağlı olarak anlatmak fiil şeklinde ifade edilir. Özellikle Türkçede fiiller haber ile beraber dilek kipleri üzerinden almış olduğu ekler eşliğinde zamanı uygun biçimde değerlendirilir. Böylece iş veya oluşu kim tarafından gerçekleştiren yönelik cümle içerisinde bilgiyi alma şansı yakalanmaktadır. Bu doğrultuda fiiller dil bilgisi konusunda Türkçe üzerinden önemli bir yer taşır.

 Fiil Çeşitleri Nelerdir?

 Yapılarına bağlı olarak günümüzde birçok değişik fiil çeşidi olduğunu ifade etmek mümkündür. Böylece anlamına ve amacına bağlı olarak farklı fiil çeşitleri, özellikleri üzerinden cümle içerisinde değerlendirilir.

 - Basit fiil

 - Türemiş fiil

 - Birleşik fiil

 - Yeterlilik kurallı birleşik fiil

 - Tezlik kurallı birleşik fiil

 - Yaklaşma kurallı birleşik fiil

 - Sürerlilik kurallı birleşik fiil

 Bu şekilde yukarıda öne çıkan farklı fiil çeşitleri ile beraber amaca göre cümle içerisinde kullanım olanağı tanımaktadır.

 Fiil Türleri ve Örnekleri Nelerdir?

 Basit ya da türemiş ile beraber birleşik gibi birçok farklı fiil türü bulunmaktadır. Bu fiilleri daha iyi anlamak için değişik örnekler üzerinden ele almak mümkün.

 Biz çoğunlukla sabahları geç kalkarız. (Basit fiil)

 Apartmanda ailem herkes tarafından sevilir. (Türemiş fiil)

 Rica etmek, kabul etmek ya da zannetmek (Birleşik fiil)

 Yukarıda verilen örnekleri ele almak suretiyle fiil türleri ve örnekleri ifade edilebilir. Özellikle eğitim konusunda hem de günlük yaşamda yaygın kullanılan fiil türleri içerisinde geldiğini söylemek mümkün.

 Türkçede Fiil Önemi

 Özellikle cümlelerin bütünlük sağlaması ve şahıs üzerinden duruma anlatabilmek için fiil önemli bir yere sahiptir. Herhangi bir durumu duygu ve düşünce üzerinden anlatırken, aynı zamanda zamana bağlı olarak da anlatma olanağı sağlar. Tabi şahıs cümleleri söz konusu olduğu vakit, durumu anlatabilmek için önemli bir yere sahip olduğunu söylemek mümkün.