Hümanist Nedir, Kime Denir? Hümanist Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Hümanist Nedir, Kime Denir? Hümanist Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Hümanist Nedir, Kime Denir? Hümanist Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Özellikle birçok farklı makale ya da yazılı eserde karşılaşılan kelimelerden biri hümanist sözcüğüdür. Aynı zamanda tarihsel açıdan önemli bir yer taşıdığı için tarih kitaplarında da yer alır. Taşıdığı anlam üzerinden günlük yaşamda yine farklı yerlerde yaygın olarak kullanılan kelimelerden biridir. Yabancı kökenli bir kelime olmasının yanı sıra, aynı zamanda önemli bir akımdır ve felsefi yapısı bulunur.

Hümanist Nedir?

Hümanist kelimesini anlayabilmek için öncelikle Hümanizm sözcüğünün ne anlama geldiğini öğrenmek gerekir. Bu doğrultuda Hümanizm değişik biçimlerde ele alınır ve ifade edilir.

- İnsan sevgisi
- İnsan Seven
- İnsancıl olan

Yukarıda öne çıkan anlamları ile beraber Hümanizm ifade edilir. Bununla birlikte hümanist kelimesi ise, hümanizm inanışının taşıyan kişiler olarak anlatılır. Yani yüreğinde saf bir tutkuyla insan sevgisi taşıyan kişiler hümanist olarak bilinir. Önemli bir inanış olması ile beraber, çıkış döneminden itibaren pek çok kişiyi etkilemiş yapılar arasında gelir.

Hümanist Kime Denir?

Hümanizm inanışına sahip olan ve buna sonuna kadar inanan kişiler hümanist olarak ifade edilir. Bu doğrultuda hümanist kişiler insan sevgisine yüreğinde besler ve buna tartışmasız olarak inanır. Bu kişiler için iyi ya da kötü her insan sevgiyi hak eder. Daha doğrusu kötü insanlar iyiliğe dönebilir ve bu sebepten dolayı her insanın sevmesi gerekir. Ancak günümüzde her insan hümanist değildir. Bu sebepten dolayı dünya hümanist ile beraber hümanizmi benimsemeyen kişiler olarak iki farklı şekilde ele alınır.

Hümanist TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Türk Dil Kurumu üzerinden el alında paket hümanist ‘insancıl kişi’ olarak ifade edilir. Özellikle insan sevgisi ya da insancıl olan hümanizm inancını taşıyan kişiler olarak anlatmak mümkün. Özellikle insanı evrende tek ve en yüksek varlık olarak gören bir anlayışa sahip olduğunu söylemek gerekir. Aynı zamanda insanı geliştirmek ve yüceltmek Hümanizm ile hümanistin temel felsefeleri içerisinde yer alır.

Hümanizm Nedir?

Genel olarak insan sevgisini benimsemiş olan ve insancıl yapı hümanizm olarak bilinir. İnsanları etik ile beraber akıl ve manevi olarak her açıdan en üst noktaya koymak şekilde ifade etmek mümkün. Aynı zamanda hümanizmin en önemli konusu sanat ve edebiyat olarak öne çıkar.