İstanbul’da okullar kapanacak mı, ne zaman? Uzaktan eğitim kararı alan iller!

İstanbul’da okullar kapanacak mı, ne zaman? Uzaktan eğitim kararı alan iller!

Son dönemde uzaktan eğitime geçen illerin sayısının artmasından sonra yüksek riskli iller arasında yer alan İstanbul’da okullar kapanacak mı, ne zaman sorgulamaları hız kazandı. Peki, Kırmızı riskli(çok yüksek) illerde yüz yüze eğitim devam ediyor mu? İşte uzaktan eğitime geçen iller!

Kabine Toplantısı ile kademeli başlayan yüz yüze eğitim sonrası birçok ilde vaka sayılarının artmasından dolayı uzaktan eğitim kararı geldi. Bu nedenle İstanbul’da okulların durumu veliler ve öğrenciler tarafından merak ediliyor. Peki, İstanbul’da okullar kapanacak mı, ne zaman? Kırmızı riskli(çok yüksek) illerde yüz yüze eğitim devam ediyor mu? Uzaktan eğitime geçen iller hangileri?

UZAKTAN EĞİTİME GEÇEN İLLER HANGİLERİ?

Yüz yüze eğitime ara verilen iller tek tek açıklandı. Uzaktan eğitim kararı milli eğitim il müdürlükleri ve valiliklerin sosyal medya hesapları üzerinden açıklanıyor.

ANKARA

Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre 5,6,7 ile lise hazırlık 9,10,11. sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçilmesi kararlaştırıldı. İlkokullarda eğitim 2 gün okulda seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze, 3 gün uzaktan eğitim şeklinde devam edecek. Ortaokul 8.sınıflar haftada 12 ila 22 saat olacak şekilde seyreltilmiş yüz yüze eğitime devam edecek. 12. sınıflar seyreltilmiş gruplar hâlinde haftada 16-24 saat olarak yüz yüze eğitime devam edecek.

ERZURUM

Erzurum’da ortaokullarda 5, 6, 7’nci sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçilecek. Lise hazırlık, 9, 10, 11’inci sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçilecek. İlkokullarda eğitimin 2 gün okulda seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze, 3 gün uzaktan eğitim düzeninde devam edecek. Ortaokul 8’inci sınıflarda haftada 12 ila 22 saat olacak şekilde seyreltilmiş yüz yüze eğitime devam edilecek. 12. sınıfların seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16 ila 24 saat olarak yüz yüze eğitime devam edecek.

ESKİŞEHİR

Eskişehir İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, COVID-19 ile mücadele tedbirleri kapsamında eğitim kurumlarının 8 ve 12. sınıfları haricinde uzaktan eğitime geçilmesi kararını aldı.

İNEBOLU

Kastamonu'nun İnebolu İlçesi’nde 5, 6 ve 7’nci sınıflarda uzaktan eğime geçilmesine karar verildi. İnebolu'da daha önce de 9, 10 ve 11’inci sınıflarda yüz yüze eğitime ara verilmesi kararlaştırılmıştı.

KARABÜK VE SAKARYA

Karabük ve Sakarya'da COVID-19 vakası görülen 3 okulda eğitime ara verildi. Karabük ve Sakarya'da iki özel eğitim uygulama okulu ile bir ilkokulda, COVID-19 vakalarının görülmesi üzerine uzaktan eğitime geçildi. Mehmet Mescier Özel Eğitim Uygulama Okulu 5 Nisan, Karabük Belediyesi Özel Eğitim Uygulama Okulu'nun da 7 Nisan itibariyle 10 gün süreyle uzaktan eğitime geçti.

YALOVA

Yalova'da, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıflarda 7 Nisan’dan itibaren tam zamanlı uzaktan eğitime geçildi.

KASTAMONU

Kastamonu'nun Küre ilçesinde COVID-19 tedbirleri kapsamında 6 okulda eğitim öğretimin uzaktan yapılması kararı alındı. Vaka sayılarındaki artış nedeniyle Küre Anaokulu, Cumhuriyet İlkokulu, Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu, Yatılı Bölge Ortaokulu, Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Çaybükü Yayla İlkokulu'nda eğitim öğretimin 14 Nisan'a kadar uzaktan devam etmesi kararlaştırıldı.

MANİSA

Manisa’da, COVID-19 vaka sayılarındaki artış nedeniyle okulların bazı sınıflarında yüz yüze eğitime ara verilip, uzaktan eğitime geçildi. İlkokullarda eğitim seyreltilmiş sınıflarda 2 gün okulda yüz yüze, 3 gün uzaktan eğitim şeklinde olacak. Ortaokullarda 5, 6 ve 7’inci sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçilecek. Ortaokul 8’inci sınıfların haftada 12 ila 22 saat olacak şekilde seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze eğitime devam edilecek. Lise hazırlık, 9,10 ve 11’inci sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitim uygulanacak. 7 ve 12’inci sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılacak.

İSTANBUL’DA OKULLAR KAPANACAK MI?

Okulların kapatılacağı iller veli ve öğrencilerin gündeminde yer almaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Selçuk ise "Okullarla ilgili takibimiz sürecek, değerlendirmelerimiz daimi olarak sürüyor." dedi. Okulların yeniden kapanmasının ardından koronavirüs vaka sayılarının artışa geçtiği İstanbul'a gözler çevrildi. Çok yüksek riskli illerden olan İstanbul için ise henüz açıklama gelmedi. Artan vakalar nedeniyle İstanbul için de uzaktan eğitimin gündeme gelmesi bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS