Son Dakika

Kalp Eş Anlamlısı Nedir? Kalp Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

A A

20.10.2021 - 17:36

Hem gerçek hem de mecazi anlam üzerinden kullanılan bir sözcük olarak kalp kelimesi öne çıkmaktadır. Bu doğrultuda yine aynı şekilde gerçek veya mecazi anlamları üzerinden eş anlamlı sözcükleri olduğunu ifade etmek mümkün. Böylece amaca uygun olarak taşıdığı anlamı ile beraber eş anlamlı kelimeleri değişik yerlerde kullanılabilir. Özellikle eş anlamlısı en çok merak edilen kelimeler içerisinde kalp sözcüğü gelmektedir.

Kalp Eş Anlamlısı Nedir? Kalp Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

 Kalp Eş Anlamlısı Nedir?

 Kalp kelimesine karşılık gelen eş anlamlı sözcük gerçek anlamda, ‘Yürek’ olarak öne çıkmaktadır. Yani diğer bir deyişle tıp alanında kalp ile beraber aynı zamanda yürek kelimesini kullanmak mümkün. Bununla beraber mecazi olarak ise gönül ve hatır gibi kelimeleri de değerlendirme imkanı var. Böylece gerçek veya mecazi anlam üzerinden taşımış olduğu Yapı eşliğinde değişik yerlerde kullanım imkanı elde edilir.

 Kalp Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

 Kat kelimesine karşılık olarak eş anlamlı sözcük açısından gerçek ve mecazi şekilde birden fazla kelime bulunmaktadır.

 - Yürek

 - Gönül

 - Hatır

 Özellikle bu konuda yürek kelimesinin daha fazla öne çıktığını ve tam olarak karşıladığını söylemek mümkün. Tabii mecazi bir durum söz konusu olduğunda cümle içerisinde kalp kelimesi yerine gönül veya hatır sözcüğünü de kullanma şansı bulunur.

 TDK’ya Göre Kalp Kelimesinin Eş Anlamlısı

 Türk Dil Kurumu üzerinden ele alındığı zaman kalp kelimesi yürek sözcüğü ile karşılık olur. Taşımış olduğu aynı anlam üzerinden cümle içerisinde değerlendirme şansı tanımaktadır.

 ‘’Bugün yüreğimde bir ağrı var.’’ (Gerçek anlamda)

 ‘’Ben ona gönül koydum.’’ (Mecazi anlamda)

 Bu şekilde mecazi ya da gerçek anlamı ile beraber amaca göre bütün eş anlamlı sözcükleri farklı yerlerde kullanma imkanı bulunmaktadır. Özellikle alternatifi olarak cümlelerde daha zengin şekilde değerlendirme imkanı sağlayan sözcükler içerisinde kalp kelimesi gelir.