KYK başvurusu için kritik gün! KYK burs yurt başvurusu başladı mı? 2020-2021 KYK kredi burs ve yurt başvuruları ne zaman?

KYK başvurusu için kritik gün! KYK burs yurt başvurusu başladı mı? 2020-2021 KYK kredi burs ve yurt başvuruları ne zaman?

Tüm dünyada koronavirüs salgını devam ediyor. Üniversitelerde yüz yüze eğitim yerini uzaktan eğitime bıraktı. Öğrenciler okulu kazandıkları şehirlere gidemedi. Peki ama KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman başlayacak? Üniversite sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte geçen sene Ağustos ayında başvurular yapılmıştı. Fakat bu yıl KYK burs ve yurt başvuru tarihi henüz açıklanmadı. Gözler Gençlik ve Spor Bakanlığından yapılacak son dakika açıklamasına çevrildi. Peki ama 2020-2021 KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman? İşte KYK başvurularına yönelik detaylı bilgiler!

Birçok öğrenci 2020-2021 KYK yurt ve burs başvuru tarihini merak ediyor. KYK burs başvuru tarihinin açıklanıp açıklanmadığı bugünlerde öğrencilerin en çok araştırdığı konu. Koronavirüs süreci yaşanmasaydı öğrenciler Ekim ve Eylül ayında ilk burslarını almış olacaktı. Fakat üniversitelerin açılış tarihlerinin belli olmamasından dolayı KYK yurt başvurusu ve burs başvuruları için merak edilen tarih henüz açıklanmadı. Devlet tarafından öğrencilere sağlanan burs ve yurt imkanı için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Peki ama Gençlik ve Spor Bakanlığından KYK açıklaması yapıldı mı? İşte KYK başvurularında son durum!

KYK başvuruları nasıl yapılır?

KYK başvurusuyla ilgili işlemler e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresine sahip olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine gidip mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir.

YÖK üniversitelerin yeni döneme Ekim ayı itibariyle hazırlanmasını ifade etmişti. Bu sebeple 2020 KYK yurt başvuru takviminin ekim ayı içerisinde belli olması bekleniyor. 

KYK başvuruları ne zaman?

KYK, geçen sene burs ve kredi başvurularını üniversitelerin doktora ve yüksek lisans öğrenci işlemlerinin tamamlanmasıyla başlatmıştı. Son değerlendirmelere göre; başvuruların YÖK tarafından açıklanacak akademik takvimden sonra başlayacağı ifade edilmişti. Bu açıklamayla dikkatler YÖK'ün akademik takvimine çevrildi. YÖK'ün yeni yılın takvimini ekim ayı içerisinde açıklaması beklenmektedir.

KYK yurt başvuruları geçen sene 19 Ağustos'ta başlayıp 26 Ağustos'ta son bulmuştu.

KYK bursu kimlere verilir?

Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşi)

Gazi çocukları, (Gazi bekar ise kendisi)

Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,

Anne ve babası vefat etmiş olanlar,

Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,

Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,

Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler.

.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS