Son Dakika

Mısra Eş Anlamlısı Nedir? Mısra Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

A A

24.10.2021 - 17:34

Genel olarak şiir üzerinden bir anlamı olması ile beraber mısra sözcükleri günlük yaşamda da çok fazla kullanılır. Bu doğrultuda hem gerçek anlamda hem de mecazi olarak cümle içerisinde değerlendirme imkanı tanır. Aynı zamanda mısra sözcüğünün karşılık olarak Türkçede bir eş anlamlı sözcüğü bulunmaktadır. Böylece taşımış oldukları anlamları üzerinde aynı biçimde tek başına birer cümle içerisinde kullanılabilirler.

Mısra Eş Anlamlısı Nedir? Mısra Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

 Mısra Eş Anlamlısı Nedir? 

 Mısra kelimesi için kullanılabilecek olan eş anlamlısı, ‘dize’ sözcüğüdür. Aynı anlam ile beraber Türkçede geçerli şekilde kullanım imkanı verirler. Bu doğrultuda taşımış oldukları anlam ise şiirdeki satırlardan her biri olarak öne çıkar. Bir şiir yazılırken alt alta eklenen cümleler mısra ya da dize olarak ifade edilir. Böylece her iki kelime de aynı anlam üzerinden kullanım olanağı sağlar.

 Mısra Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

 Türkçede mısra kelimesi günlük yaşamda çok fazla kullanılan sözcükler içerisinde yer alır. Bu sebepten dolayı dili daha zengin kullanabilmek için mısra kelimesine karşılık olarak, dize sözcüğü eş anlamlı şekilde değerlendirilir. Şiirin her bir satırı için değerlendirilen bu anlam üzerine, eşit ifade ile değerlendirme olanağı sağlar.

 TDK’ya Göre Mısra Kelimesinin Eş Anlamlısı

 Türk Dil Kurumu kapsamında öne çıktığı vakit mısra kelimesine karşılık olarak dize sözcüğü bulunmaktadır. Aynı anlamı kapsamında hem mısra kelimesi hem de dize sözcükleri eşit oranda değerlendirilebilir.

 Mısra Kelimesinin Eş Anlamlısı ile Örnek Cümleler

 Şiirde yarıdan her bir satır için kullanılan mısra kelimesi, aynı zamanda dize üzerinden de ele alınır. Böylece aynı anlamı ile beraber cümle içerisinde amaca uygun farklı biçimlerde kullanım imkanı verir.

 ‘’Şiirde yer alan her bir dize oldukça uyumluydu.’’

 ‘’Bu dizelerde ne anlam saklandığını bana söyleyebilir misiniz?’’

 Bu şekilde mısra sözcüğü yerine dize kelimesi kullanılabilir.