Pazartesi günü okullar açılacak mı? Okullar ne zaman açılacak 2020?

Pazartesi günü okullar açılacak mı? Okullar ne zaman açılacak 2020?

Pazartesi günü okullar açılacak mı? Okullar ne zaman açılacak 2020?

Okulların 1. sınıflar ve okul öncesi eğitim için 21 Eylül’de açılacağı belirtilmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “okullar açılacak mı?” sorusuyla ilgili son dakika açıklamasında bulundu. Peki, okullar ne zaman açılacak, 21 Eylül’de hangi sınıflar açılacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca okulların açılma durumuna ilişkin yöneltilen soruları yanıtladı. Bakanlığın çalışmalarını gerçekleştirdiğini ifade eden Bakan Koca oldukça önemli bilgilere yer verdi. Peki, okullar nasıl açılacak ve dersler nasıl olacak?

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK? 21 EYLÜL’DE OKULLAR AÇILACAK MI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu açıklamayı yaptı;

Okulların açılmasıyla ilgili genel karar alınmıştı. Hazırlık ve 1. sınıfların 21'inde açılmasıyla ilgili bakanlıklar bir çalışma yaptılar. Bu dönemde 2+5 gün şeklinde bir uygulamaya geçilecek. Salgının çok yoğun olduğu illerde ise gerektiğinde Hıfzısıhha kurulları başlatmama kararı alabilir. 2-3 hafta içerisindesin salgının durumu tekrar değerlendirilip ona göre kademeli geçişin olup olmayacağı ya da nasıl olacağı değerlendirilecek.

YÜZ YÜZE EĞİTİM NASIL OLACAK 2020?

Bakan Selçuk, 'Okul yönetimleri, uyum programının 21-25 Eylül 2020 haftasında hangi gün olacağına öğretmenlerle birlikte karar verecek. Uyum Programı, okul öncesi eğitim kurumlarında 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati olacak şekilde 1 gün, İlkokul 1. sınıflarda ise 30’ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10’ar dakikalık teneffüsler olacak şekilde 1 gün üzerinden planlanacak' dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda yüz yüze eğitimin ilk haftasında sürecin etkili ve verimli şekilde işlemesi ve tüm okullarda ortak bir dilin yakalanması için "uyum programı rehberi" hazırladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, okullarda yüz yüze eğitimin ilk haftasında gerçekleştirilecek "Uyum Eğitiminde Dikkat Edilecek Hususlar"ı belirleyerek sürecin etkili ve verimli şekilde işlemesi, tüm okullarda ortak bir dilin yakalanması için rehber hazırladı.

İl Müdürlükleri kanalıyla tüm okullara ulaştırılan rehberde, öğrenciler, öğretmenler, veliler ve okul yöneticileri için planlanan tedbirler tüm detaylarıyla paylaşıldı.

Okul yönetimlerinin, 21-25 Eylül haftasında hangi gün olacağına öğretmenlerle birlikte karar vereceği uyum programı, okul öncesi eğitim kurumlarında 30'ar dakikalık 5 etkinlik saati olacak şekilde 1 gün, İlkokul 1'inci sınıflarda ise 30'ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10'ar dakikalık teneffüsler olacak şekilde 1 gün üzerinden planlanacak.