Özel eğitim kursları, dershaneler açılıyor mu, ne zaman? Özel öğretim kursları yüz yüze eğitim tarihi MEB

Özel eğitim kursları, dershaneler açılıyor mu, ne zaman? Özel öğretim kursları yüz yüze eğitim tarihi MEB

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklaması sonrasında özel eğitim kursları, dershaneler açılıyor mu, ne zaman? Sorusu yeniden gündeme geldi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzasıyla illere gönderilen yazıda koronavirüs salgınına tedbiren eğitimlerine ara verme mecburiyetinde kalan bu kurumlara müjde verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre; dershaneler ve bazı özel eğitim kurumlarının yüz yüze eğitime geçiş kararı verildi. Peki, özel eğitim kursları, dershaneler açılıyor mu, ne zaman?

Milyonlarca öğrencinin eğitiminde büyük katkı sağlayan dershane ve özel kurslarda da uzaktan eğitim süreci devam ederken MEB tarafından yeni bir karar verildi. Yapılan açıklamada 81 ile gönderilen yazıda bazı özel eğitim kurumlarının yüz yüze eğitime geçmesi için tarih verilirken konuya dair detaylar ise bugün binlerce kişinin gündeminde yerini alıyor.

Hangi özel eğitim kurumları açılıyor?

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB), özel öğretim kurumlarından çeşitli kurslar, özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursları, motorlu taşıt sürücüleri kursları, iş makineleri sürücü eğitim kursları, hizmet içi eğitim merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ve mesleki eğitim merkezlerinin sokağa çıkma kısıtlamalarına uymak şartıyla yüz yüze eğitime başlayabileceği bildirildi.

Yazıda, aynı kanun kapsamında bulunan özel öğretim kurumlarından çeşitli kurslar, özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursları, motorlu taşıt sürücüleri kursları, iş makineleri sürücü eğitim kursları, hizmet içi eğitim merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ve mesleki eğitim merkezleri 4 Ocak 2021'den itibaren İçişleri Bakanlığının 30 Kasım 2020 tarihli yazısında belirtilen sokağa çıkma kısıtlamalarına uymak şartıyla yüz yüze eğitime başlayabileceği vurgulandı.

Özel eğitim kursları ne zaman yüz yüze eğitime başlıyor?

Özel öğretim kurslarında ise yüz yüze eğitime 15 Şubat 2021'de başlanmasının planlandığı aktarıldı. Yazıda, yüz yüze eğitime başlayacak özel öğretim kurumlarında eğitim dönemi sonunda sınav yapılacağı, sertifika veren kurslarda ise hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarına dikkat edileceği kaydedildi. Öte yandan, 5580 sayılı Kanun kapsamında faaliyette bulunan özel öğretim kurumlarından burs vermek isteyen kurumların, burs verilecek öğrenci ve kursiyerlerin tespitine yönelik sınav yapma süreleri mayıs sonuna kadar uzatıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS