Özgeçmiş Nasıl Yazılır? Özgeçmiş Tdk Doğru Yazılışı... Öz Geçmiş Mi Özgeçmiş Mi?

Özgeçmiş Nasıl Yazılır? Özgeçmiş Tdk Doğru Yazılışı... Öz Geçmiş Mi Özgeçmiş Mi?

Özgeçmiş Nasıl Yazılır? Özgeçmiş Tdk Doğru Yazılışı... Öz Geçmiş Mi Özgeçmiş Mi?

Birçok farklı kelime üzerinden Türkçede yazım hatası sık yaşanan durumlardan biridir. Özellikle ayrı mı yoksa birleşik mi yazılıp yazılmayacağı konusunda birçok kelime üzerinden hata yapılır. Bu doğrultuda öne çıkan kelimelerden biri olarak özgeçmiş merak ediliyor. Daha çok resmi yazılarda ele alınacak ya da eğitimde öne çıkacak cümleler için, bu kelimenin ayrı mı yoksa birleşik mi yazılıp yazılmayacağı büyük bir öneme sahiptir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Özgeçmiş Birleşik mi yazılır, Ayrı mı yazılır?

Türkçe'nin yapısına bağlı olarak bazı kelimeler birleşik bazıları ise ayrı olarak ele alınmaktadır. Yazım hatasına düşmemek adına mutlaka bu kelimeleri iyi bilmek ve doğru şekilde yazmak gerekir. Birleşik mi yazılır yoksa ayrı mı yazılır diye merak edilen kelimelerden biri olarak özgeçmiş geliyor. Bu kelimenin doğru yazılışı ise bitişik şekilde ele alınmış biçimidir. Bu bağlamda doğru ve yanlış üzerinden şu şekilde ele alınabilir;

Özgeçmiş (Doğru)

Öz geçmiş (Yanlış)

Genel olarak ilk kelime üzerinden bitişik olarak özgeçmiş kelimesi ele alınabilir ve cümle içerisinde kullanılabilir.

Öz Geçmiş mi, Özgeçmiş mi?

Yazım hatasında düşmemek adına mutlaka Türkçedeki bazı kelimeleri ayrı mı yoksa birleşik mi yazılıp yazılmayacağı iyi bilinmelidir. Özellikle bazen bir kelime birleşik yazılması gerektiği düşünülür ancak ayrı yazılır. Ya da ayrı yazılacak gibi düşünürken birleşik ele alınır. Bu doğrultuda yapılan hatalardan biri olarak özgeçmiş kelimesi gelir. Öz ve geçmiş kelimelerinden oluşan bu kelime grubu, taşıdığı kendi anlamı üzerinden birleşik olarak ele alınmaktadır.

‘’Bu iş yerine mutlaka bir özgeçmiş bırakmalısın.’’

‘’İnternet üzerinden bilgilerimi doldururken Özgeçmişimi de ekledim.’’

‘’Her insanın bu hayatta farklı bir özgeçmişi bulunur.’’

Beceri ve deneyim ile beraber kişinin hayat tecrübesini, iş hayatını yazmış olduğu özete özgeçmiş denmektedir. Türk Dil Kurumu üzerinden bakıldığında birleşik yazılması gerektiği unutulmamalıdır.