Son Dakika

Özgür Eş Anlamlısı Nedir? Özgür Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

A A

28.10.2021 - 11:20

Anlam bütünlüğü bozulmadan Türkçede sözcüklerin yerine eş anlamlı kelimeleri kullanılabilmektedir. Bu konuda özellikle özgür kelimesine karşılık olarak gelen sözcük merak ediliyor. Taşımış olduğu anlamı tam olarak karşılayacak bir sözcük bu konuda öne çıkmaktadır. Böylece tek başına ya da cümle içerisinde arka arkaya gelen cümlelerde daha etkili bir yapı ortaya çıkarılabilir.

Özgür Eş Anlamlısı Nedir? Özgür Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Özgür Eş Anlamlısı Nedir?

 Öne çıkan anlamı kapsamında özgür kelimesi günlük hayatın önemli sözlükleri içerisinde yer alır. Aynı zamanda bu kelimeye karşılık olarak gelecek bir eş anlamlı sözcük bulunmaktadır.

 - Hür

 Özellikle herhangi bir şekilde anlam bütünlüğü bozulmadan kullanım imkanı taşıdığını söylemek mümkün.

 Özgür Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

 Özgür kelimesi için kullanılabilecek olan eş anlamlı sözcük ‘hür’ kelimesidir. Her ne kadar özgür sözcüğünde olduğu kadar kullanılmasa bile, yine de aynı anlam üzerinden değerlendirilir. Herhangi bir kısıtlamaya da zorlama bulunmayan, bir kişinin kölesi olmayan durum özgür ya da özgürlük olarak bilinmektedir. Bilinen bu anlamı kapsamında ayrıca kelimenin eş anlamlısı olarak hür sözcüğü ile kullanılabilir.

 TDK’ya Göre Özgür Kelimesinin Eş Anlamı

 Türk Dil Kurumu açısından özgür kelimesi için bir tane sözcük anlam bütünlüğünü bozmadan kullanım imkanı vermektedir. Bu doğrultuda kelimeye karşılık olarak hür sözcüğünü amaca uygun değerlendirmek mümkündür. Eski dönemlerde daha fazla kullanılmasına rağmen, daha az da olsa günümüzde hala geçerliliğini koruyan bir kelime olarak öne çıkar.

 Özgür Kelimesinin Eş Anlamlısı ile Örnek Cümleler

 Özgür kelimesinin yerine kullanılabilecek olan hür sözcüğü ile farklı cümleler kurma şansı bulunuyor.

 ‘’Ben hayatım boyunca hür yaşadım.’’

 ‘’Hür olmak bir ülkenin en doğal hakkıdır.’’

 Yukarıda verilen cümlelerde olduğu gibi hür kelimesinin yerine aynı zamanda özgür sözcüğünü eklemek ve kullanmak mümkün. Her iki sözcük de aynı anlamı taşımaktadır.