Sinsi Ne Demek? Tdk'ya Göre Sinsi Kelime Anlamı Nedir, Kimlere Denir?

Sinsi Ne Demek? Tdk'ya Göre Sinsi Kelime Anlamı Nedir, Kimlere Denir?

Sinsi Ne Demek? Tdk'ya Göre Sinsi Kelime Anlamı Nedir, Kimlere Denir?

Sinmek fiilinden türetilmiş olan sinsi, cümle içerisinde sıfat olarak görev alır. Örneğin: ''Sinsi bir adam'' - ''Sinsi düşünceler.'' İlk anlamı gizli ve örtülü olan bu kelime, ne düşündüğünü ya da hissettiğini belli etmeyen kişiler için kullanılır. Sinsi, bazı kaynaklarda ''ketum'' sözcüğü ile eş anlamlı gösterilse de iki kelimenin anlamı farklıdır. Ketum, düşündüklerini açığa vurmayan anlamına gelirken, sinsi düşündüğünden farklı davranan kimse demektir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sinsi Ne Demek?

Sinsi kelimesinin ilk anlamı gizli saklı olandır. Ancak bu kelime daha çok insanlar için ''samimiyetsiz'' manasında kullanılır. Samimi ve içten kelimeleriyle zıt anlamlı olan sinsi sözcüğü, Dil Devriminden sonra literatüre girmiştir.

TDK'ya Göre Sinsi Kelime Anlamı Nedir?

TDK'ya göre sinsi kelimesinin iki anlamı vardır.

İlk Anlamı: Gizli, aşikar ve açık olmayan.

Not: Bu kelime ek alarak ''sinsice'' şeklinde de kullanılır.

İkinci Anlamı:

Göründüğü gibi olmayan ve davranmayan kimse.

Örnek Cümleler:

1- Sen ne dersen de, bence O çok sinsi biri.
2- Sinsice yanıma yaklaşıp Hakan'ı korkutmaya çalıştılar.

Kimlere Sinsi Denir?

Halk arasında sinsi kelimesi olumsuz anlamda kullanılır. ''İçten pazarlıklı'' ve ''arkasından kuyusunu kazmak'' deyimleri de sinsi kişilerin genel özelliklerini yansıtır.

Bu şekilde nitelendirilen kişiler, sırf şartlar öyle gerektirdiği için hoşlanmadığı kişilere karşı iyi davranabilirler. İnsanların arkasından konuşmak ve yakın çevresindeki kişilerin başarılarını kıskanmak da sinsi kişilerin özellikleri arasında yer alır.