Teknoloji eğitime nasıl katkılarda bulunuyor?

Teknoloji eğitime nasıl katkılarda bulunuyor?

Teknoloji eğitime nasıl katkılarda bulunuyor?

Teknolojinin eğitimde öğrencilerin eksiklerini tespit etme konusunda oldukça etkili olduğunu belirten Eğitimci Abdulkadir Özbek, teknolojinin eğitime katkıları hakkında deneyimlerini anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Teknolojinin eğitime nasıl katkıda bulunduğunu anlamanız adına sizlerle bir metafor paylaşmak istiyorum. Diyelim ki; hastalandık ve mahallemizde iki hastane var ve iki hastanede de çok iyi doktorlar var ama hastanelerin birinde hastanenin kurucusu o doktorlara teknolojik sağlık cihazları sağlamış, diğerindeyse bu cihazlar bulunmamakta. Hastalandığımız zaman hangisini tercih ederiz? Büyük ihtimalle teknolojik yatırımların büyük olduğu hastaneyi tercih ederiz.

Bu araçlar daha iyi teşhis konulmasını ve daha konforlu ve daha az acıyla tedavi süreci yaşamamızı sağlar. Aynen bunun gibi teknoloji eğitim alanında öğrencilerin eksiklerini çok iyi bir şekilde teşhis etmemizi ve kişiye özel reçetelerle çok daha nitelikli bir öğrenme deneyimi yaşamamızı sağlamaktadır.

Öğrencinin eksikleri kolayca tespit edilebilir!

Günümüzde bir öğrencinin en alt parçacık seviyesindeki eksiklikleri artık rahatlıkla tespit edilebiliyor. Yapay zeka ve makine öğrenmesi, basılı materyallerle öğrencinin çözmüş olduğu testlere koyulmuş olan QR kodlarla öğrencinin soru çözemediğinde hangi sınıf seviyesindeki, hangi konuyu anlamadığını iyi bir şekilde tespit ederek, o öğrencinin o eksiğini kapatması için gerekli olan reçeteleri otomatik olarak çıkarıyor ve bu sayede öğretmenin üzerindeki robotik iş yükünü almış oluyor. Böylelikle öğretmen öğrenciye daha fazla duygusal dokunuş yapabilecek zaman kazanıyor. Öğretmenin öğrencisiyle geçirmiş olduğu zamanın kalitesi ciddi derecede artabiliyor.

Teknoloji kullanımı sınav hazırlığı sürecinde de verimliliği oldukça artırmaktadır. Zamanla yarışan öğrenciler eksiklerini kapatmak adına çok daha doğru ve hızlı geribildirimler alabiliyorlar.

Teknolojinin bir diğer fayda sağladığı alan ise dil öğrenmede yaşanıyor. Teknoloji öğrencilerin İngilizce konuşma problemlerinde yapay zekanın kullanıldığı çevrimiçi platformların sunmuş olduğu katkılar ile dil becerilerinin gelişimine katkı sağlamaktadır. Konuşma pratiği için geliştirilen sistemlerle artık yurtdışına gitmeden veya hazırlık okumadan İngilizce konuşmak mümkün hale geldi. Bunlar gibi bir çok faydayı göz ardı etmeden eğitim teknolojilerine karşı bakış açımızı sağlıklı bir şekilde geliştirmeli ve öğrencilerin faydasına olacak, eğitim niteliğini yukarı taşıyacak bu uygulamalardan çok daha fazla yararlanmalıyız.