Son Dakika

Tümce Eş Anlamlısı Nedir? Tümce Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

A A

26.10.2021 - 13:09 Son Güncelleme:

Günlük yaşamda çok fazla kullanılmasa bile özellikle dilbilgisi açısından ‘tümce’ sözcüğü önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda bu kelimeye karşılık olarak aynı anlamı taşıyan bir eş anlamlı sözcüğü bulunur. Böylece cümlelerde aynı anlamı ile beraber farklı biçimlerde kullanma imkanı tanımaktadır. Hatta tümce kelimesine karşılık olarak gelecek eş anlamlı sözcüğün, günlük hayatta daha fazla değerlendirildiğini ifade etmek mümkün.

Tümce Eş Anlamlısı Nedir? Tümce Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Tümce Eş Anlamlısı Nedir?

Türkçe kelimesinin eş anlamlısı olarak, ‘cümle’ sözcüğü öne çıkmaktadır. Bir duygu ya da düşünce ile beraber isteği dile getirmek için kelimelerin bir araya geldiği anlam bütünlüğü tümce olarak bilinmektedir. Taşımış olduğu bu anlam ile beraber tümce kelimesi yerine cümle sözcüğü kullanılabilir. Özellikle günlük yaşamda cümle kelimesinin daha fazla öne çıktığını ve değerlendirildiğini ifade etmek mümkün.

Tümce Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Türkçede bazı kelimelerin birden fazla eş anlamlısı bulunurken bazılarının ise bir karşılığı öne çıkar. Bu doğrultuda Türkçede yer alan tümce sözüne karşılık olarak cümle kelimesi kullanılabilir. Özellikle daha yaygın kullanılması ile beraber amaca uygun şekilde tek başına değerlendirme imkanı verir.

‘’Ben onun kurduğu bu cümleyi hiç beğenmedim.’’

Bu şekilde yukarıdaki cümlede olduğu gibi aynı biçimde kelime olarak kullanmak mümkündür. Özellikle arka arkaya gelecek olan cümleler için anlam karmaşası önlemek maksatlı önemli bir yere sahip olduğunu eklemek gerekir.

TDK’ya Göre Tümce Kelimesinin Eş Anlamlısı

Türk Dil Kurumu üzerinden ele alındığı zaman tümce kelimesine karşılık olarak cümle sözcüğü öne çıkmaktadır. Anlamları aynı ve yazılışları farklı olarak eş anlamlı şekilde bu iki kelime amaca uygun olarak değerlendirmektedir. Tabii tümce kelimesi günlük yaşamda çok fazla kullanılmasa bile birçok eser ve yazılı kaynaklar öne çıkan bir sözcüktür. Amaca uygun olarak farklı yerlerde kullanılır.