Son Dakika

Tutsak Eş Anlamlısı Nedir? Tutsak Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

A A

23.10.2021 - 15:59 Son Güncelleme:

Günlük hayatta sıklıkla kullanılan kelimeler arasında bulunan tutsak kelimesinin eş anlamlısı olan kelimeleri kullanılarak da anlatımda zenginlik sağlamak mümkündür.

Tutsak Eş Anlamlısı Nedir? Tutsak Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Tutsak Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir? 

Tutsak kelimesi kelime manası olarak bir yerde zorla tutulan ve kendi isteği dışında tutulan kişi anlama gelmektedir. Tutsak kelimesi ile eş anlamlı bulunan kelimeler de günümüzde ve geçmişte yer alan tutsak anlamında kelimeler arasında bulunmaktadır. 

Tutsak kelimesinin en çok yaygın olarak kullanılan eş anlamlı kelimesi ise esir kelimesi olarak kabul edilmektedir. Esir kelimesi birçok alanda yer alan ve kullanımı yaygın olan bir kelimedir.

Bununla beraber tutuklu kelimesi de tutsak kelimesi ile eş anlamlı olan ve kanuni konularda suçlular için daha çok kullanılan bir kelimedir. Tutuklu ve tutsak kelimeleri aynı şekilde eş anlamlı kelimeler arasında olmasına rağmen tutsak kelimesi esirin suçsuz olduğu durumları da ifade ederken tutuklu kelimesi tutulan kişinin suçlu olabileceği ve suç işlediğini de ifade etmektedir. 

Tutsak kelimesinin eş anlamlısı olan kelimler esir, köle, kul, tutuk gibi kelimeler olmaktadır. Turtak kelimesinin eş anlamlısı olan kelimeler arasında bulunan kelimeler bir kişinin iradesi dışında bir şekilde kısıtlanmasını ifade etmektedir.

Tutsak Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir? 

Tutsak kelimesinin eş anlamlıları olan kelimeler esir, tutuklu, tutuk, köle ve kul olarak günlük hayatta daha fazla kullanılan kelime el arasında yer almaktadır. Tutsak kelimesinin eş anlamlıları arasında bulunan esir, bilun, tutgun, tutuk kelimeleri de tutsak kelimesinin daha az kullanılan eski dönemlerden günümüze ulaşmış eş anlamlı kelimeleri olarak bilinmektedir. 

Tutsak kelimesinin eş anlamlı kelimeleri cümle içerisinde birebir aynı anlama gelecek şekilde kullanılmaktadır. Tutsak kelimesi özellikle kullanımında akla ilk gelen kavram esaret kavramı olduğu için esir kelimesi ile daha çok iç içe bulunan bir anlama sahiptir.